szpital-budowa-fot-andrzej-goinski-2

Fot. A. Goiński dla UMWKP

Na budowie nowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu można już zobaczyć pierwsze wychodzące ponad ziemię ściany nowych budynków. Ekipom wykonawczym sprzyja dobra pogoda.

Większość prac ziemnych, które dominowały w pierwszych tygodniach inwestycji, została już wykonana, punkt ciężkości robót przeniósł się w kierunku wznoszenia elementów konstrukcyjnych – fundamentów, ścian i stropów.

Najbardziej zaawansowane są prace związane ze stawianiem budynku technicznego, w którym zajdą się między innymi główny węzeł cieplny z awaryjnym ogrzewaniem oraz stacja uzdatniania wody dla placówki. Mają zostać zakończone jeszcze w maju. Obecnie można tu już zobaczyć wykonane w technice żelbetowej ściany parteru. Po zaizolowaniu (wodnym i termicznym) ścian piwnicy zasypano je ziemią. W lipcu, po zainstalowaniu wyposażenia technicznego, umieszczone tu węzły cieplny i wodny oraz podczyszczalnia ścieków zostaną włączone do szpitalnych sieci.

fot. A. Goiński dla UMWKP

fot. A. Goiński dla UMWKP

Także w lipcu zostanie zamontowany nowej generacji agregat prądotwórczy z tak zwanym zasilaczem bezprzerwowym (UPS-em) i zbiornikiem paliwa, który będzie dla szpitala awaryjnym źródłem prądu, uruchamiającym się automatycznie w przypadku awarii miejskiej sieci elektrycznej. Agregat jest kontenerowy, stanie w pobliżu nowej bramy głównej lecznicy.

szpital-budowa-fot-andrzej-goinski

Fot. A. Goiński dla UMWKP

Nowy główny budynek lecznicy ma już ściany i strop piwnic pod częścią obiektu, obecnie wykonywane są płyty fundamentowe po pozostałą część gmachu. W budynku garażu wielopoziomowego robotnicy zasypują obecnie stopy fundamentowe. W tym tygodniu wylewano też ławy fundamentowe i położono podkłady betonowe pod budynek trafostacji i podziemny neutralizator ścieków dla oddziału zakaźnego.

szpital-budowa-fot-andrzej-goinski-16

fot./ A. Goiński dla UMWKP

Postępy robót łączą się z koniecznością zmiany lokalizacji niektórych jednostek szpitalnych. Chodzi o oddział chorób płuc i przychodnię pulmonologiczną, oddział chemioterapii nowotworów i przychodnię onkologiczną, oddział nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych oraz oddział otolaryngologiczny chirurgii głowy i szyi. Nowe lokalizacje to budynek główny lecznicy, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny przy Krasińskiego i Szpital Dziecięcy przy Konstytucji 3 Maja.

Zobacz też:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

31 marca 2017 r.