Nowoczesny budynek dla hospicjum „Światło” to kolejna inwestycja planowana na Bielanach. Obiekt będzie się mieścił we wschodniej części założenia pałacowo-parkowego Biały Dwór.

– Obecnie chorzy potrzebujący opieki paliatywnej przebywają w warunkach, które nie przystają do standardów XXI wieku. Hospicjum ma znakomitą, wykwalifikowaną kadrę, problemem jest budynek, w którym się mieści. Nie jest on odpowiedni dla tego rodzaju działalności – mówi Piotr Kryn, wiceprezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych. – To najbardziej oczekiwana, oprócz oczywiście nowego szpitala, inwestycja w tej części województwa – dodaje.

Kilka dni temu minął termin składania ofert w drugim już przetargu na projekt i budowę hospicjum. Pierwszy unieważniono, ponieważ oferent, który się zgłosił do postępowania, zaproponował cenę wyższą niż inwestor, czyli KPIM (w partnerstwie z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych), planował przeznaczyć na tę inwestycję.

Nowy budynek zajmie prawie 900 m kw., ma mieć 8,5 m wysokości, prawie 43 m długości i 25 m szerokości. Będzie podpiwniczony, nad ziemią powstaną dwie kondygnacje. Powierzchnia użytkowa ma wynosić około 1,5 tys. m kw. W części, gdzie mają leżeć pacjenci, zaplanowano pokoje dwu- i jednoosobowe. W sumie będą 24 łóżka: na parterze 14, a na pierwszym piętrze 10.

Pokoje przeznaczone dla pacjentów, którzy mogą się poruszać, będą miały własne łazienki. Dla pozostałych podopiecznych powstaną specjalne, obszerne sale kąpielowe. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania, takie jak winda, za pomocą której będzie można umieścić chorego w wannie i umyć.

W budynku znajdzie się także m. in. izba przyjęć, pomieszczenie post mortem, część socjalno-techniczna, wypożyczalnia sprzętu medycznego, kaplica, punkt apteczny. Chorzy będą mogli skorzystać także z oranżerii o powierzchni 48 m kw. Być może znajdzie się także miejsce na duże akwarium. Chodzi o to, by pacjenci i ich rodziny te ostatnie, bardzo trudne chwile mogli spędzić w komfortowych warunkach.

Nowy budynek w całości przeznaczony zostanie na potrzeby chorych. A w wyremontowanym pałacu Biały Dwór, będzie się mieściła administracja. Tam też znajdzie się centrum informacji dla rodzin, które opiekują się przewlekle i nieuleczalnie chorymi. Kiedy terminalnie chory zostanie wypisany ze szpitala, rodzina będzie kierowana właśnie do tego centrum, gdzie znajdzie fachową pomoc wolontariuszy, dowie się, jak opiekować się chorym w domu i na jakie wsparcie może liczyć. – Rodziny chorych nie będą trafiały po wyjściu bliskiego ze szpitala na pustkę informacyjną, ale zapewniona zostanie ciągłość opieki – mówi Piotr Kryn.

Fotografie: Szymon Zdziebło, www.tarantoga.pl