Brakuje wody? W mieście jest awaria sieci centralnego ogrzewania? Wystąpiły problemy z dostawą energii elektrycznej? Szpitalne miasteczko musi być przygotowane na wszystko i działać pomimo takich zdarzeń. Dlatego ważną częścią inwestycji na Bielanach, choć może mniej zauważalną dla pacjentów i ich rodzin, jest między innymi budowa nowej kotłowni.

Postanowiono umieścić ją w budynku oznaczonym numerem 570A. Obiekt jest już gotowy, czeka na odbiory. Oprócz kotłowni mieszczą się w nim między innymi: trafostacja, garaż dla karetek, podziemny neutralizator ścieków.

Nowa kotłownia będzie zapasowym źródłem ciepła dla szpitalnego miasteczka. W przypadku gdyby nastąpiła awaria miejskiej sieci CO, w lecznicy nadal będzie ciepło. Moc nowej kotłowni to 8 MW. Zostanie ona uruchomiona w drugiej połowie lutego. Paliwem będzie olej opałowy.

Co się stanie ze starym obiektem? – Zostanie wyburzony, obecnie trwają przygotowania do tego – mówi Aleksander Szczęsny, prezes Kujawsko – Pomorskich Inwestycji Medycznych.

Stara kotłownia jest bardzo wysłużona, ma już 50 lat. Wkrótce zostanie zburzona. Rozbiórkę zaplanowano na marzec i kwiecień tego roku.

Na terenie szpitalnego miasteczka gotowe są już także inne obiekty i urządzenia mające zapewnić bezpieczne funkcjonowanie placówki. W pogotowiu czeka dynamiczny UPS o mocy 1670 kVA/1,5 MW. To urządzenie awaryjnego zasilania zostało wykonane przez holenderską firmę Hitec Power Protection. Generator ma reagować na każdy ubytek napięcia w sieci zasilającej najważniejsze jednostki szpitala, tak szybko, by przerwy w dostawie prądu były niezauważalne.