Znowu będzie można zwiedzać budowę szpitalnego miasteczka na Bielanach.

Pierwsza w tym roku wycieczka zaplanowana została na 24 lutego. Oglądać budowę lecznicy będą przewodnicy PTTK z Torunia. W niecodzienną dla siebie rolę zwiedzających wcielą się z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Kolejne wycieczki zaplanowano: 11 i 25 marca, 8 i 22 kwietnia, 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca, ostatnia przed wakacyjną przerwą odbędzie się 1 lipca. Zwiedzanie zostanie wznowione we wrześniu.

Jedna grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 20 osób. W każdym terminie odbywają się dwie wycieczki. Pierwsza wchodzi na teren budowy o godz. 11, druga o godz. 12.30. Ale na Bielanach trzeba być 15 minut wcześniej. Uczestnicy muszą założyć kaski i specjalne kamizelki, usłyszeć wskazówki dotyczące zasad zwiedzania oraz podpisać stosowne dokumenty dotyczące bezpieczeństwa – to przecież plac budowy. W spacerze może wziąć udział każdy, także dzieci, ale tylko pod opieką dorosłych. Jak się przygotować? Przede wszystkim należy założyć odpowiednie obuwie, najlepiej trekkingowe z grubymi podeszwami, gdy pada deszcz odpowiednie będą kalosze.

Podczas spaceru uczestnicy wycieczki oglądają z zewnątrz wszystkie obiekty powstającej lecznicy. Zerknąć mogą także na wnętrze nowego budynku głównego, ale tylko na parterze. Oglądać będą również działający już parking wielopoziomowy. Przewidziano także czas na zadawanie pytań. Co najbardziej interesuje zwiedzających? – Ile ton stali zużyto, ile betonu, czy budowa idzie zgodnie z planem, ile ciężarówek wjeżdża na budowę, liczba osób na placu budowy – wymienia Jacek Dudek z Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych. Padają także bardzo zaskakujące pytania np. jak będzie głośno podczas lądowania helikoptera (na dachu budynku głównego ma być lądowisko).

Na uczestników wycieczki czekać mają upominki, dorośli otrzymają apteczki pierwszej pomocy, przewidziano także coś miłego dla dzieci.

W ubiegłym roku od 30 kwietnia do 3 grudnia budowę odwiedziło ponad 200 osób. Na początku zwiedzanie odbywało się raz w miesiącu, później już dwa razy.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny, trzeba się jednak wcześniej zapisać. Można to zrobić, dzwoniąc na numer 56 656 61 69 lub wysyłając e-mail: zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Organizatorzy proszą o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, nr telefonu, a w przypadku dzieci także wieku.

Fotografie: Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl