Już od 100 dni pacjenci, ich goście oraz pracownicy szpitala mogą korzystać z wielopoziomowego parkingu zbudowanego na terenie lecznicy. To pierwszy oddany do użytku budynek powstającego na Bielanach szpitalnego miasteczka.

Czteropoziomowy garaż został uroczyście otwarty 14 grudnia. Na parkingu zmieszczą się 423 samochody. Do budynku prowadzą dwa osobne wjazdy: jeden na parter, drugi na wyższe poziomy. Najniżej auta zostawiają pracownicy szpitala, z wyższych poziomów korzystają między innymi pacjenci i ich goście. W budynku jest także specjalnie wydzielone miejsce, gdzie można zostawić rower, usytuowano je na parterze. Najwięcej aut parkuje w garażu około godz. 14. Wtedy zajęte jest blisko 70 proc. miejsc. – W tym czasie wiele osób zatrudnionych w szpitalu jeszcze jest w pracy, a pacjentów zaczynają odwiedzać rodziny i znajomi – mówi Janusz Mielcarek, rzecznik szpitala.

Trzeba pamiętać, że po zakończeniu rozbudowy na Bielany przeniesione zostaną oddziały: zakaźny oraz psychiatryczne i liczba parkujących tu samochodów może się zwiększyć.

Parking jest bardzo funkcjonalny. Na każdym poziomie umieszczono wyświetlacze, które na bieżąco informują o liczbie wolnych miejsc. Dzięki temu jeśli kiedyś się zdarzy, że dane piętro będzie po brzegi wypełnione autami, kierowcy od razu będą wiedzieli, że trzeba jechać wyżej. A palące się nad miejscami parkingowym lampki bezbłędnie poprowadzą na wolne miejsce.

Budynek, jak oceniają użytkownicy, jest także bardzo ładny. W jego pobliżu rośnie dużo drzew. Zieleni będzie jeszcze więcej, gdy wykonawca posadzi zaplanowaną przez projektanta roślinność. Nasadzenia rozpoczną się już w połowie kwietnia i, o ile pogoda pozwoli, potrwają dwa-trzy tygodnie. Na ścianie garażu od strony ulicy Osiedlowej będą pnącza. Posadzony zostanie bluszcz pospolity, który zielony jest także zimą. W sąsiedztwie budynku pojawią się nowe drzewa: liściaste i iglaste m.in. sosna czarna, jarząb szwedzki oraz krzewy: irga szwedzka i ligustr pospolity. Stworzą one wielowarstwową zieloną barierę tłumiącą dźwięki dochodzące z parkingu. Tę samą funkcję będzie pełnił mur postawiony wzdłuż ulicy Osiedlowej. Nie będzie to zwykły mur, ale gabionowy, czyli utworzony z kamieni umieszczonych między dwiema siatkami. Jego wysokość ma wynosić półtora metra, a długość 200 metrów.

Przypomnijmy: budowa parkingu kosztowała prawie 14 milionów złotych. Garaż postawiono z elementów prefabrykowanych, połączono je betonem i stalowymi zbrojeniami. W garażu są windy, więc każdy jego poziom jest dostępny dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Wykorzystany został dach obiektu, zainstalowano na nim kolektory słoneczne. System będzie wstępnie podgrzewał wodę na potrzeby szpitalnego miasteczka.

Fot./ Łukasz Piecyk/UMWK-P