Co tydzień wszyscy zainteresowani rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu mogą oglądać inwestycję z bliska. Tak będzie również w najbliższą niedzielę (20 maja). Zwiedzający zobaczą wszystkie powstające budynki, będą mogli zapytać o szczegóły rozbudowy, a na koniec otrzymają upominki.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Zapraszamy w każdą niedzielę. 

Na wszystkich zwiedzających czekają upominki, m. in. apteczki samochodowe. Tradycyjnie też zrobimy im pamiątkowe zdjęcia, z których powstanie wielkoformatowa grafika, prezentowana na terenie nowego szpitala.

Na początku wycieczki zwiedzający jak zwykle będą mogli zobaczyć najbardziej zaawansowaną część inwestycji, czyli pawilon administracyjny. Na ścianach budynku położona jest już elewacja, a wewnątrz prowadzone są prace wykończeniowe. Obiekt ma być gotowy w październiku. Kolejnym punktem zwiedzania będzie budynek główny – serce szpitala. To przede wszystkim tu, w głównym bloku operacyjnym wyposażonym w nowoczesne urządzenia i oddziałach łóżkowych, specjaliści z toruńskiej lecznicy ratować będą zdrowie i życie mieszkańców regionu. Bryła tego budynku także jest już gotowa, trwają prace wewnątrz gmachu i na dachu. Kolejny przystanek oprowadzający zrobią w miejscu, w którym stanie pawilon oddziałów i poradni psychiatrycznych (rozpoczęło się wylewanie fundamentów tego budynku, stawiany jest tam drugi wielki dźwig budowlany), a następnie przejdą do wielopoziomowego parkingu i pawilonu dla oddziału zakaźnego.

Przy budynku parkingowym będzie można zobaczyć pierwsze nasadzenia realizowane w ramach inwestycji. Tuż przy ścianie posadzone zostaną pnącza. Gdy bluszcz się rozrośnie pokryje ścianę budynku od strony ulicy Osiedlowej. Powstanie w ten sposób zielona bariera tłumiąca hałas i sprawiająca, że nocą mniej będą widoczne światła garażu. W sąsiedztwie budynku pojawią się także nowe drzewa i krzewy. Uzupełnieniem tej wielowarstwowej zielonej bariery będzie mur stworzony z siatek wypełnionych kamieniami. Zostanie on zbudowany od strony ulicy Osiedlowej.

Tegoroczne nasadzenia to dopiero początek zielonych inwestycji na Bielanach. W sumie na terenie szpitalnego miasteczka posadzimy ponad sto drzew – m.in. sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie oraz tysiące krzewów i krzewinek. Powierzchnia terenów zielonych wynosić będzie 57 tysięcy metrów kwadratowych.

Zieleń znajdzie także na dachach niektórych budynków. Posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, rośliny lubiące stanowiska słoneczne, dobrze znoszące długie okresy bez zraszania. Przy budynku oddziałów psychiatrycznych zaplanowano ścieżki spacerowe i miniboisko do koszykówki. Teren urozmaicą sztuczne pagórki kryjące urządzenia techniczne, np. zbiorniki na wodę.

W przyszłości planuje się rewitalizację znajdującego się po sąsiedzku zabytkowego parku, w którym stoi hospicjum.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem nowych budynków, obecnie trwają prace przy czterech – gmachu głównym z blokiem operacyjnym i oddziałami łóżkowymi oraz pawilonach administracyjnym, psychiatrycznym i zakaźnym oraz szpitalnych poradni. Wielopoziomowy parking już od pięciu miesięcy służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.