Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (27 maja). Zainteresowani rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będą mieli okazję zobaczyć powstające budynki i zapytać o szczegóły inwestycji, a na koniec otrzymają upominki.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Zapraszamy w każdą niedzielę.

Na wszystkich zwiedzających czekają upominki, m. in. apteczki samochodowe. Tradycyjnie też zrobimy pamiątkowe zdjęcia, z których powstanie wielkoformatowa grafika, prezentowana na terenie nowego szpitala.

Uczestnicy wycieczek rozpoczną zwiedzanie od najbardziej zaawansowanego pawilonu administracyjnego. Wewnątrz tego budynku toczą się prace wykończeniowe. W październiku pawilon ma być gotowy. Bardzo wiele się dzieje we wnętrzu gmachu głównego, najważniejszego i największego budynku bielańskiego kompleksu. Ekipy budowlane pracują także na jego dachu, powstaje tam lądowisko dla helikopterów. Dzięki niemu możliwy będzie szybki transport pacjentów na nowoczesny blok operacyjny. Gotowa jest już także bryła pawilonu dla oddziału zakaźnego i poradni przyszpitalnych. Szybko postępują prace przy fundamentach pawilonu psychiatrycznego.

W tym tygodniu zakończył się montaż ostatniego zbiornika na deszczówkę. Cztery wielkie prefabrykowane elementy złożono w poniedziałek i umieszczono w wykopie w pobliżu pawilonu psychiatrycznego. Gdy ekipy budowlane sprawdzą szczelność konstrukcji, zbiornik zostanie zasypany. Pomieści 180 metrów sześciennych wody. Takich rezerwuarów, o różnej pojemności, będzie na terenie lecznicy dziewięć. Woda tam zbierana, po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet na trenie całego miasteczka szpitalnego.

Ekologicznych rozwiązań będzie w szpitalu więcej. Na dachu budynku parkingowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie z kranów. Ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia będzie wykorzystywana do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Wydatki na prąd będą mniejsze także dzięki zastosowaniu oświetlenia typu LED.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem nowych budynków. Obecnie trwają prace przy gmachu głównym z blokiem operacyjnym i oddziałami łóżkowymi oraz pawilonach administracyjnym, psychiatrycznym i zakaźnym wraz ze szpitalnymi poradniami. Wielopoziomowy parking już od pięciu miesięcy służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Osadzania zbiornika na wodę. Fot. S. Zdziebło, www.tarantoga.pl/UMWK-P