W najbliższą niedzielę (22 lipca) znowu będzie można zwiedzać plac budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Oglądając kompleks, warto zwrócić uwagę na budynek główny, w którym będzie serce szpitala – centralny blok operacyjny.

Utworzenie jednego bloku operacyjnego dla wszystkich szpitalnych oddziałów to rozwiązanie, które stosowane jest na świecie coraz częściej. Taka jednostka powstanie także w nowym budynku głównym szpitala na Bielanach. Na jednej stali operacyjnej będą mogły się odbywać różne rodzaje operacji. Obecnie sale operacyjne znajdują się na poszczególnych oddziałach. Skupienie ich w jednym miejscu daje o wiele lepsze możliwości wykorzystania sprzętu medycznego i organizacji pracy. Na Bielanach będą bardzo nowoczesne urządzenia, warto więc wykorzystywać je maksymalnie. Łatwiej będzie utrzymać także reżim aseptyczny. W tym celu pomieszczenia zostaną precyzyjnie rozdzielone na „brudne” i „czyste”. Ruch pomiędzy nimi przewidziano tak, aby odbywał się z sal czystych do brudnych.

Centralny blok operacyjny powstanie na drugim piętrze nowego budynku głównego. Zajmie 2360 metrów kwadratowych. Będzie można z łatwością przetransportować do tej części budynku (a także na SOR) także tych pacjentów, którzy przylecą do szpitala helikopterem. Przewidziano aż 10 sal operacyjnych: neurochirurgiczną, ortopedyczną (artroskopową), ortopedyczno-urazową, laryngologiczną, okulistyczną, naczyniowo-kardiologiczną, dwie sale chirurgii laparoskopowej, a także salę ginekologiczną (laparoskopową) oraz ginekologiczno-urologiczną również laparoskopową.

Do tej części szpitala wstęp będzie bardzo ograniczony. Tu przebywać mają jedynie operowani pacjenci, zespoły przeprowadzające operacje i ekipy sprzątające. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać odpowiednie warunki higieniczne w salach operacyjnych. Chorzy przywożeni będą z oddziału do specjalnego pomieszczenia tzw. śluzy wjazdowej, tam z łóżka szpitalnego przenosić się ich będzie na blat operacyjny, a następnie transportować do pokoi, gdzie będą przygotowywani do zabiegu. Później zaś trafią do sali operacyjnej. Po zakończonej operacji, pacjenci wywiezieni zostaną przez inną śluzę – wyjazdową – do sali wybudzeń. Tą samą drogą salę operacyjną opuści także personel.

W centralnym bloku operacyjnym przewidziano także szatnie dla personelu (na salę operacyjną wchodzi się w innym ubraniu niż to używane w pozostałych częściach szpitala), śluzę materiałową, czyli pomieszczenie przewidziane do krótkotrwałego przechowywania sterylnych materiałów, pomieszczenia przygotowawcze dla personelu wyposażone w stanowisko chirurgicznego mycia rąk, magazyny, między innymi sprzętu i czystej bielizny. Będzie także myjnia blatów operacyjnych.

Narzędzia używane podczas zabiegów i odpady medyczne w szczelnych pojemnikach transportowane będą windą „brudną” do centralnej sterylizatorni lub magazynu. Po wysterylizowaniu wrócą na blok, ale już inną windą: „czystą”.

W niedzielę będzie okazja zobaczyć budynek, gdzie powstanie centralny blok operacyjny. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe w części tego gmachu, trwa także wylewanie lądowiska dla helikopterów na jego dachu. Budynek ma być gotowy w styczniu przyszłego roku.

Wcześniej – już za około trzy miesiące – odbierany będzie pawilon administracyjny. Ekipy budowlane wykańczają budynek. Wylano już warstwy wyrównujące podłogi przed położeniem wykładzin, trwa montaż sufitów podwieszanych. Między innymi prace tynkarskie prowadzone są w pawilonie dla oddziału zakaźnego i poradni, a w przypadku nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych trwają roboty żelbetowe.

Udział w niedzielnej wycieczce jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Mimo lata, na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa na pewno nie wejdziemy w sandałach albo klapkach. Na zwiedzających tradycyjnie czekają upominki – dorośli otrzymają apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego