Instalacje solarna i fotowoltaiczna, oświetlenie typu LED, deszczówka do spłukiwania toalet, zielone dachy – zadbaliśmy, aby w powstającym na toruńskich Bielanach szpitalnym miasteczku było ekologicznie. Zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie lecznicy.

W rozbudowywanej lecznicy zastosowano rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić wodę, ciepło i prąd. Na dachu budynku funkcjonującego już garażu wielopoziomowego zamontowano instalację solarną. W niedalekiej przyszłości ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie ze szpitalnych kranów. Korzystać z niej będą pacjenci i personel przebywający w nowym gmachu głównym i w budynku dla oddziału zakaźnego i poradni. Nie jest to jedyne ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w zakresie ogrzewania: ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia ma zasilać oświetlenie zewnętrzne na terenie placówki. Rachunki za prąd będą niższe także dzięki zastosowaniu oświetlenia typu LED.

Oszczędzana będzie także woda. Na Bielanach przewidziano instalację sanitarną, w której toalety spłukiwane będą deszczówką. Woda zbierać się ma w 4 umieszczonych pod ziemią zbiornikach, a następnie, po uzdatnieniu, tzw. woda techniczna będzie kierowana do instalacji rozprowadzającej ją po budynkach szpitalnych (budynku głównym, chorób zakaźnych i chorób psychicznych), gdzie zostanie użyta do przewidzianych wcześniej celów.

Na terenie inwestycji zaprojektowano dużo zieleni. Powierzchnia terenów zielonych wynosić ma 57 tys. m kw. Rośliny znajdą się nawet na dachach niektórych budynków – posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, sukulenty lubiące stanowiska słoneczne. Projekt przewiduje także posadzenie ponad stu drzew, a wśród nich: sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie, oraz tysiące krzewów i krzewinek. Pomiędzy nimi rozstawione będą ławeczki, w tym dwie wykonane z dębu, który był pomnikiem przyrody. Drzewo musiało zostać ścięte, ponieważ kolidowało z rozbudową lecznicy, lecz aby nie popadło w zapomnienie, zrobiono z niego dwie ławki, które będą służyć dochodzącym do zdrowia pacjentom. O jego historii opowiedzą stosowne informacje umieszczone na tabliczkach.

Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (9 września). Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Zapraszamy w każdą niedzielę. Na wszystkich zwiedzających czekają upominki, m.in. apteczki samochodowe. Tradycyjnie też zrobimy pamiątkowe zdjęcia, z których powstanie wielkoformatowa grafika, prezentowana na terenie nowego szpitala.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Obecnie prace trwają przy czterech dużych budynkach. Wykańczane jest skrzydło administracyjne i zachodnia część gmachu głównego. Roboty żelbetowe trwają w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych, a elewacja i instalacje montowane są w budynku szpitala zakaźnego.