Zapraszamy w najbliższą niedzielę (23 września) do udziału w kolejnym zwiedzaniu budowy kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Uczestnicy wycieczki zobaczą między innymi nowy budynek główny, w którym będzie się mieścił Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Po rozbudowie bielańskiej lecznicy SOR będzie większy i wygodniejszy. Wzrośnie liczba łóżek: zaplanowano cztery łóżka intensywnej terapii (obecnie są dwa) oraz osiem obserwacyjnych (teraz jest ich sześć). W projekcie nowego SOR-u przewidziano dwie sale operacyjne. Jedna przeznaczona będzie do takich zabiegów, jak na przykład udrażnianie naczyń tętniczych, będą tam więc trafiali chorzy, którym natychmiast trzeba usunąć zakrzep. Na drugiej sali, ogólnej, operowani będą pacjenci z innymi problemami, np. ci, którym trzeba szybko wyciąć wyrostek robaczkowy.

Inaczej niż obecnie będzie wyglądało miejsce, gdzie chorzy są badani. Zamiast trzech oddzielnych gabinetów planowane jest jedno duże pomieszczenie podzielone na kilka stanowisk oddzielonych specjalnymi parawanami lub przepierzeniami. Takie rozwiązanie (często stosowane między innymi w Stanach Zjednoczonych) jest korzystniejsze dla pacjentów, ponieważ personel ma lepszy nadzór nad chorymi. Przewiduje się także utworzenie kilku gabinetów zabiegowych. Na SOR będzie można się szybko dostać także z lądowiska dla helikopterów. Powierzchnia oddziału będzie wynosiła ponad 1,8 tys. m kw.

Budynek główny, w którym znajdzie się SOR, to jeden z obiektów, które zobaczą uczestnicy niedzielnej wycieczki po budowie. Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa nie wejdziemy na plac budowy w sandałach ani klapkach. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Obecnie prace trwają przy czterech dużych budynkach. Wykańczane jest skrzydło administracyjne i zachodnia część gmachu głównego. Roboty żelbetowe trwają w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych, a elewacja i instalacje montowane są w budynku dla oddziału zakaźnego.