Rośnie nowa siedziba oddziałów psychiatrycznych, a część administracyjna jest wykańczana – prace na terenie bielańskiego szpitalnego miasteczka nie zwalniają.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM – na pierwszym planie budynek oddziałów psychiatrycznych

Ostatnie roboty wykończeniowe prowadzone są w skrzydle administracyjnym – najbardziej zaawansowanej części inwestycji (biorąc pod uwagę obecnie powstające obiekty). Przypomnijmy: na parterze obiektu znajdzie się centralna apteka szpitalna, na pierwszym i drugim piętrze biura, a na ostatniej kondygnacji m. in. sala konferencyjna na 200 osób. Została ona tak zaprojektowana, by w razie potrzeby można było podzielić ją na trzy mniejsze pomieszczenia.

Lada dzień w budynku zakończy się układanie płytek ściennych. Cały czas trwa montaż ościeżnic i skrzydeł drzwi. Na pierwszym i drugim piętrze pojawiają się wykładziny. Rozpoczyna się także zakładanie rolet wewnętrznych. Równolegle prowadzone są prace przy instalacjach, przede wszystkim na trzecim piętrze.

Podobne prace prowadzone są w zachodniej części nowego budynku głównego. Tu także wykonawca kładzie płytki i montuje ościeżnice. Ekipy budowlane malują, montują parapety i robią wylewki pod wykładziny. Mniej zaawansowane są roboty we wschodniej części tego gmachu. Prowadzone są prace m.in. przy elewacji (jak będzie ona wyglądała widać na naszej stronie dzięki jednej z kamer umieszczonych na placu budowy). W gmachu, który bez przesady można nazwać sercem szpitala, będzie znajdował się m.in.: centralny blok operacyjny, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz kilka bardzo ważnych oddziałów łóżkowych. Kilka tygodni temu pokazano modelową salę chorych. To dwuosobowy, przytulny pokój, z wysokim oknem, telewizorem i tabletem. Na wzór tego pomieszczenia wykończone zostaną pozostałe sale.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM – na pierwszym planie nowy budynek główny

Elewacja układana jest także w budynku oddziału zakaźnego, poradni i przychodni. W tej części szpitalnego miasteczka wykonywane są także ścianki gipsowo-kartonowe, tynki i montaż stolarki okiennej, a także różnego typu instalacji: wodnej, sanitarnej, CO, gazów medycznych, elektrycznych.

Cały czas trwają roboty żelbetowe wschodniego skrzydła nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych. W tej części budynku murowane są także ściany. Rozpoczęły się również roboty żelbetowe przy tunelu, który połączy obiekt z gmachem głównym szpitala. Jak już pisaliśmy, wszystkie budynki będą ze sobą połączone specjalnymi przejściami.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM – po prawej – budynek oddziałów zakaźnych i przychodni

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny. W powstających gmachach będzie prawie tysiąc łóżek.