W najbliższą niedzielę (7 października) znowu będzie można zwiedzać plac budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Uczestnicy wycieczki zobaczą nowoczesny kompleks, w którym już niedługo doświadczony i dobrze wyszkolony personel przy użyciu nowoczesnego sprzętu będzie ratował życie i zdrowie mieszkańców regionu. Uzupełnieniem procesu terapeutycznego jest rehabilitacja. Dzięki inwestycji pacjenci bielańskiej lecznicy będą mieli do niej lepszy dostęp. To będzie rehabilitacja w najnowocześniejszym wydaniu.

W planach jest utworzenie stacjonarnego oddziału rehabilitacji i oddziału rehabilitacji dziennej. Będzie można przyjąć także większą liczbę pacjentów ambulatoryjnych. Istniejąca przychodnia, gdzie obecnie skorzystać można między innymi z fizykoterapii, hydroterapii, leczenia laserem, ultradźwiękami, elektroterapii, kinezyterapii, wyposażona ma zostać w nowy sprzęt. Przybędzie na przykład dodatkowa wanna do hydroterapii i tzw. wirówka do zabiegów przy użyciu wody, stosowana w rehabilitacji kończyn.

Planuje się także zakup kriokomory. Będą w niej rehabilitowani pacjenci z problemami m. in. ortopedycznymi, neurologicznymi np. ze stwardnieniem rozsianym, po wszczepieniu endoprotez.

Szpital chce zakupić również nowoczesne urządzenia do rehabilitacji zautomatyzowanej. Dzięki nim będzie można nie tylko skuteczniej poprawiać sprawność pacjentów, ale również monitorować postępy rehabilitacji poprzez pomiary zakresu ruchów i siły mięśni. Przykładem takiego sprzętu jest często prezentowany w mediach egzoszkielet – urządzenie do reedukacji chodu. Inne urządzenia tego typu to zautomatyzowane systemy do rehabilitacji kończyn górnych wykorzystujące metodę biofeedbacku. Pozwalają one prowadzić terapię z zastosowaniem sprzężenia zwrotnego. Właśnie taki sprzęt ma być na Bielanach.

Pacjenci oddziału dziennego w czasie trwania rehabilitacji spędzać będą po kilka godzin w szpitalu. W tym czasie nie tylko poddawani będą rehabilitacji, ale skorzystają z pomocy psychologa oraz edukacji prozdrowotnej.

Dzięki dużej przestrzeni przeznaczonej na oddziały i poradnie związane z rehabilitacją, chorzy będą dochodzić do zdrowia i sprawności w zdecydowanej lepszych warunkach. Zaplanowano między innymi specjalny pokój, gdzie pacjenci będą edukowani, a także pomieszczenie przeznaczone dla amazonek korzystających z zabiegów w poradni.

Udział w niedzielnym zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. Roboty żelbetowe prowadzone są w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych, a elewację i instalacje ekipy wykonawcze montują w budynku dla oddziału zakaźnego.