Po rozbudowie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. Tak duża liczba pacjentów wymaga odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego, dlatego właśnie także na terenie tego kompleksu zlokalizowane zostanie główne laboratorium toruńskiej lecznicy. Wyniki badań będą dostępne bardzo szybko ponieważ próbki, także krwi, dostarczy poczta pneumatyczna.

Przy laboratorium ogólnym będzie pracownia toksykologii (obecnie znajduje się w szpitalu dziecięcym na Skarpie, który jest częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego). To jedyna taka pracownia w naszym województwie. Korzystają z niej lecznice z całego regionu, badania toksykologiczne robione są tu między innymi dla szpitali we Włocławku, Bydgoszczy, Grudziądzu i Golubiu-Dobrzyniu. Liczba wykonywanych analiz zapewne się jeszcze zwiększy, gdy pracownia, zgodnie z planem, zostanie rozbudowana i doposażona.

Rozbudowane mają być pracownia serologii grup krwi oraz pracownia immunochemii. Powstanie nowy, dwustanowiskowy gabinet dla pacjentów spoza szpitala. Laboratorium zostanie wyposażone w najnowocześniejsze analizatory. Wyniki badań będzie można sprawdzić przez internet.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na sprzęt medyczny i wyposażenie.