Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nabiera ostatecznych kształtów. Obecnie prace trwają przy czterech dużych budynkach: nowym gmachu głównym, siedzibie administracji, a także skrzydle dla oddziałów psychiatrycznych i części gdzie będą poradnie przyszpitalne i oddział zakaźny.

Ten ostatni budynek stoi od strony ulicy Osiedlowej. W części zajmowanej przez poradnie, na parterze, zaplanowano między innymi rejestrację (będzie aż dziewięć okienek do obsługi pacjentów) i obszerną poczekalnię. Pacjenci, w odpowiednich warunkach – staną tam fotele i stoliki – będą czekać na wizytę u lekarza lub rozmowę z pracownikiem rejestracji. W sali przewidziano 80 miejsc siedzących. Poradnie zajmą też przestrzeń na pierwszym i drugim piętrze. Zaplanowano, poza gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, pracownie diagnostyczne, gabinety edukacyjne dla pacjentów, gabinet psychologa. Obok poradni okulistycznej zaprojektowana została także mała sala operacyjna, gdzie wykonywane będą drobne zabiegi okulistyczne, np. z użyciem lasera.

W nowym budynku będą się też mieściły m.in. poradnie onkologiczna, okulistyczna, diabetologiczna, neurologiczna, reumatologiczna, ginekologiczna, pulmonologiczna, alergologiczna, laryngologiczna oraz zwalczania bólu przewlekłego, a także pracownia foniatryczno-audiologiczna. W sumie zaplanowano ulokowanie w tym miejscu 20 poradni i pracowni. Z porad będzie w nich mogło jednocześnie korzystać kilkadziesiąt osób.

Obecnie w budynku dla poradni trwa montaż stolarki okiennej, elewacji i instalacji.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie inwestycja medyczna w Kujawsko-Pomorskiem. Po jej zakończeniu w bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.