W niemal każdą niedzielę zapraszamy do udziału w dniach otwartych na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zwiedzający zobaczą jak nowe gmachy wyglądają z zewnątrz i dowiedzą się jakie prace wykonywane są we wnętrzach. Oprowadzający opowiedzą między innym o bezpieczeństwie energetycznym kompleksu.

Każdy szpital musi mieć zapewnione nieprzerwane dostawy energii elektrycznej i cieplnej, a także wody. To standard i konieczność – nawet w przypadku awarii miejskich sieci muszą działać aparatura ratująca i podtrzymująca życie, instalacje sal operacyjnych, musi być woda do mycia rąk i instrumentów. Dlatego placówki tego rodzaju muszą mieć generatory prądu, własne zapasowe ciepłownie i ujęcia lub zbiorniki wody. W przypadku bielańskiego szpitala możemy być spokojni jeśli o to chodzi – wszystkie te urządzenia i instalacje działają bez zarzutu.

Szpital, jak każda lecznica, ma dwa niezależne podłączenia do sieci energetycznej. Dodatkowo posiada tak zwany dynamiczny UPS, czyli urządzenie, dzięki któremu w szpitalu prądu nie zabraknie, choćby całe miasto zostało odcięte od sieci energetycznej. W razie awarii urządzenie dostarczy prąd tak szybko, że przerwa w zasilaniu będzie niezauważalna, a pacjenci będą bezpieczni. Gdy kilka miesięcy temu w mieście nastąpiła awaria sieci spowodowana uderzeniem pioruna, na Bielanach tego nawet nie zauważono. Jednak jeśli chodzi o życie i zdrowie, zabezpieczeń nigdy nie za wiele. Dlatego w nowych budynkach szpitala newralgiczne odcinki, na przykład sale operacyjne, zostaną wyposażone w dodatkowe, własne tego typu urządzenia. Obecnie trwają prace nad projektem tego systemu.

Szpital jest także podłączony do nowej kotłowni, której zadaniem jest zapewnienie ciepło w przypadku awarii miejskiej sieci ciepłowniczej. Także ona przeszła już chrzest bojowy. Kiedy mieszkańcy tej części Torunia marzli w domach, w lecznicy temperatura nie spadła nawet o jeden stopień.

Dopełnieniem systemu zabezpieczeń są umieszczone pod ziemią trzy zbiorniki z zapasami czystej wody. Jeden z nich już został połączony z siecią wodociągową lecznicy, pozostałe dwa czekają na zakończenie budowy.

Udział w niedzielnym zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu będzie tu prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. Roboty żelbetowe prowadzone są w przyszłej siedzibie oddziałów psychiatrycznych. Ekipy wykonawcze montują instalacje w budynku dla segmentu zakaźnego. Wykonawca ma się uporać z wszystkimi pracami do końca 2019 roku.