18 listopada odbył się kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego kompleksu na Bielanach. Zwiedzający obejrzeli budynki, w których będzie blisko tysiąc łóżek.

Aby pacjenci mogli być leczeni w odpowiednich warunkach potrzeba nie tylko wygodnych dwuosobowych sal z łazienkami (takie właśnie będą na Bielanach), ale także dobrze zaaranżowanych przestrzeni wspólnych. Korytarze, hole, poczekalnie – z tych pomieszczeń będą korzystać nie tylko chorzy, ale także ich rodziny. Największym takim obszarem będzie atrium, znajdujące się przy wejściu głównym do lecznicy. Ta dwukondygnacyjna przeszklona przestrzeń będzie otwarta na frontowy dziedziniec gmachu głównego. Przypomnijmy: w budynku tym znajdą się między innymi: Szpitalny Oddział Ratunkowy, główny blok operacyjny i wiele oddziałów łóżkowych – to będzie serce lecznicy.

W holach tego obiektu, na pierwszym i drugim piętrze planuje się ustawienie wygodnych puf, foteli  i narożników. Wyposażenie zgodnie z projektem ma być w kolorach pomarańczowym i ciemnoszarym. Między innymi tu, pacjenci którzy nie mają problemów z chodzeniem spotkają się z rodzinami i przyjaciółmi. Do ich dyspozycji będą także znajdujące się na parterze punkt informacyjny i kaplica, w której właśnie zakończono tynkowanie ścian.

Miejsca, gdzie można spokojnie porozmawiać z odwiedzającymi, przewidziano także w innych częściach budynku np. dwa specjalne pokoje do spotkań z rodziną będą w skrzydle dla oddziałów zakaźnych. Do dyspozycji pacjentów ma być restauracja. Projekt zakłada także wykorzystanie pięknego parku znajdującego się w pobliżu szpitala oraz terenów w bezpośrednim sąsiedztwie powstających budynków. Podziemne zbiorniki na wodę pokryte warstwą ziemi staną się zielonymi pagórkami, gdzie będą ławeczki. Planuje się ścieżki spacerowe, a przy skrzydle dla oddziałów psychiatrycznych także boisko do koszykówki. Teren ma zachęcać do odpoczynku na świeżym powietrzu.

W budynku dla poradni specjalistycznych zaprojektowano 80 miejsc siedzących. Tam także przewidziano fotele, sofy i stoliki.

Oczywiście wszystkie części budynku będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do najważniejszych miejsc osoby poruszające się na wózkach dostaną się tymi samymi drogami, co inni pacjenci, będzie to możliwe dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu terenu.

Obecnie prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. W części wschodniej przyszłej siedziby oddziałów psychiatrycznych zakończyły się roboty żelbetowe. Natomiast w budynku dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych montowane są instalacje, elewacja i stolarka okienna, trwa też stawianie ścianek działowych.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu będzie tu prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.