Blisko rok temu na Bielanach oddano parking wielopoziomowy. To pierwszy budynek powstały w ramach rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przez dużą część dnia większość miejsc w garażu jest zajęta.

Parking ma cztery poziomy i mogą w nim jednocześnie stać 423 auta. Na parterze samochody stawia personel lecznicy, pozostałe kondygnacje przeznaczone są dla pacjentów i ich rodzin. Budynek jest wygodny i praktyczny: wolne miejsca wskazują zielone lampki umieszczone na suficie, wyświetlacze informują, ile aut może jeszcze zaparkować na danym piętrze, a dzięki specjalnej konstrukcji budynku (powstał z gotowych elementów) parkowanie jest łatwiejsze, ponieważ nie ma słupów między poszczególnymi częściami obiektu. Na parterze znajduje się pomieszczenie, gdzie można bezpiecznie zostawić rower. Zamontowano w nim bardzo lubiane przez rowerzystów stojaki w kształcie odwróconej litery U.

Od wczesnych godzin porannych w dni powszednie zajęte jest ponad dwie trzecie miejsc. Nieco luźniej robi się dopiero po godz. 15. Na razie parking jest bezpłatny.

Miejsc dla samochodów jeszcze przybędzie. Budowa parkingów planowana jest od strony ulicy Osiedlowej (ponad 100 miejsc) i przy budynku dla oddziałów psychiatrycznych. Po zakończeniu rozbudowy przy szpitalu będzie blisko 550 miejsc parkingowych. Przy wejściach do większych budynków ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Teren szpitalnego miasteczka z miejskim układem komunikacyjnym połączą trzy wjazdy. Do lecznicy będzie można się dostać, tak jak obecnie, od ulicy Świętego Józefa. Ten wjazd zostanie poszerzony, będą dwa pasy ruchu oraz specjalnie wydzielone pasmo dla wozów uprzywilejowanych – chodzi oczywiście przede wszystkim o karetki. Obecnie trwają pracę przy tym wjeździe, wyburzono już zadaszenie nad szlabanem i starą portiernię, nowa ma być gotowa za około trzy miesiące.

Wjazd dla karetek i samochodów osobowych przewidziano także od strony południowej, czyli z przyszłej trasy szybkiego ruchu poprowadzonej po śladzie ulicy Grunwaldzkiej. Od strony Osiedlowej także zaplanowano wjazd, ale wyłącznie dla wozów straży pożarnej.

Na terenie kompleksu planuje się utworzenie obwodnicy szpitalnej. Będzie to jezdnia poprowadzona wokół nowych budynków z dojazdem do garażu wielopoziomowego.

Jak już pisaliśmy, budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Obecnie powstają cztery duże budynki: nowy gmach główny, skrzydła administracyjne i psychiatryczne oraz nowa siedziba dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych. Po zakończeniu rozbudowy na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.