Ekipy budowlane stawiające nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nie zwalniają. Równolegle prowadzone są zakupy sprzętu dla lecznicy. W ostatnich tygodniach ogłoszono kilka przetargów na dostawę urządzeń i aparatury ratującej życie i zdrowie.

Kilka dni temu otwarte zostały oferty w przetargu na dostawę rezonansu magnetycznego. W grudniu szpital wyłonił dostawcę angiografów – urządzeń, które pozwalają „zajrzeć” do wnętrza naczyń krwionośnych. Zakup sprzętu możliwy jest dzięki projektowi realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nabywane są urządzenia nie tylko bezpośrednio ratujące życie i zdrowie pacjentów regionu, ale także systemy umożliwiające sprawne funkcjonowanie całej placówki, na przykład sprzęt informatyczny i oprogramowanie. WSZ kilka tygodni temu przeprowadził przetarg dotyczący rozbudowy istniejącego systemu informatycznego lecznicy.

W ostatni piątek Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne wybrały najkorzystniejszą ofertę dotyczącą urządzeń związanych z przewodową siecią informatyczną w nowych budynkach.

Kilka miesięcy temu zamówiono sprzęt wbudowany do nowego gmachu głównego. Chodzi o takie urządzenia jak: stoły operacyjne, angiografy, tomografy, rezonans, aparat RTG, lampy operacyjne, kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne.

Jak już pisaliśmy, we wrześniu dostarczono sprzęt, który będzie używany na nowym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jednostka zlokalizowana zostanie w wykańczanym obecnie gmachu głównym. Wśród zakupionych urządzeń są między innymi: kardiomonitory, analizatory służące do szybkich badań laboratoryjnych, zautomatyzowane łóżka, które same obracają pacjentów, a także łóżko bariatryczne – dla chorych ważących nawet powyżej 250 kilogramów. Sprzęt kupiono dzięki funduszom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny.

Obecnie najbardziej zaawansowane są prace w pawilonie, w którym mieścić się będą apteka i administracja placówki. Roboty wykończeniowe są prowadzone także w zachodniej części budynku głównego. Skrzydło dla oddziałów i poradni zakaźnych oraz poradni specjalistycznych wkrótce osiągnie stan surowy zamknięty. Zaawansowana jest też budowa nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych, roboty powoli przenoszą się do wnętrza obiektu. Stan surowy otwarty całe skrzydło osiągnie jeszcze w tym roku.