Budynki, które będą tworzyć nowoczesny kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wyglądają imponująco. Przez rok na terenie inwestycji bardzo dużo się działo. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia na placu budowy w 2018 roku.

Styczeń

Zobaczyć można było bryły budynków: administracyjnego i głównego, rósł obiekt dla oddziałów zakaźnych i przychodni. Ekipy budowlane prowadziły wykopy w miejscu gdzie zaplanowano nową siedzibę oddziałów psychiatrycznych.

Stała już nowa kotłownia. Będąca zapasowym źródłem ciepła dla szpitalnego miasteczka. Moc nowej kotłowni to 8 MW. Paliwem jest olej opałowy.

Kompleks szpitalny. Z czerwonym kominem nowy budynek techniczny. Fot Sky Drone Studio dla KPIM

Luty

Rozstrzygnięto pierwszy przetarg na dostawę wyposażenia dla powstającego na Bielanach szpitalnego miasteczka. Wśród bardzo wielu urządzeń znalazły się między innymi różnego rodzaju stoły operacyjne, angiografy, tomografy, rezonans, aparat RTG, lampy operacyjne, kolumny: anestezjologiczne, chirurgiczne i na salę wybudzeń, a także wyposażenie centralnej sterylizatorni.

W tym miesiącu wyburzono nadziemną część starej, 50-letniej kotłowni.

Przy powstających budynkach pracowało około 300 osób. A 24 lutego odbyła się pierwsza w 2018 roku wycieczka po terenie inwestycji.

Marzec

Na terenie gdzie zaplanowano skrzydło psychiatryczne zamontowany został żuraw wieżowy. Wysokość urządzenia to 25 metrów, a zasięg jego ramienia 55 metrów.

W tym miesiącu ekipy budowlane sporo czasu spędziły na betonowaniu. Były dni kiedy wylewano 200 metrów sześciennych betonu.

Początek prac przy budynku szpitala psychiatrycznego. Fot Sky Drone Studio dla KPIM

Kwiecień

Trwały prace przy fundamentach budynku psychiatrycznego, stawiano ostatnią kondygnację gmachu dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych. Sporo się działo w nowym gmachu głównym: kładziono posadzki, montowane instalacje, wstawiano okna, a także zbudowano słupy pod lądowisko dla helikopterów.

Maj

Siedziba oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych osiągnęła planowaną wysokość, zakończyły się prace przy stropach tego budynku. Dźwig, który tam się znajdował przetransportowano, na teren gdzie będzie pawilon dla oddziałów psychiatrycznych.

Przy parkingu wielopoziomowym posadzono pnącza. Zakończono także montaż ostatniego zbiornika na deszczówkę, którą spłukiwane będą szpitalne toalety. Z ziemi „wyszła” siedziba oddziałów psychiatrycznych.

Budynek szpitala zakaźnego i poradni przyszpitalnych. Fot Sky Drone Studio dla KPIM

Czerwiec

W budynku głównym trwały prace murarskie i wykończeniowe. Na dachu wylewano płytę lądowiska dla helikopterów. Z okazji Dnia Dziecka na zwiedzanie naszej inwestycji zaprosiliśmy najmłodszych.

Lipiec

Stary szpital został podłączony do nowych trafostacji powstałych w ramach rozbudowy lecznicy. Zakończyło się także wylewanie lądowiska dla helikopterów. Od początku budowy do końca lipca 2018 roku wylano na Bielanach prawie 36 tys. metrów sześciennych betonu i zużyto 38 tys. ton stali. W tym czasie na teren inwestycji wjeżdżało średnio 50 betoniarek dziennie. Przy rozbudowie pracowało wtedy aż 420 osób.

Budynek H. Prace przy płycie lądowiska. Fot Sky Drone Studio dla KPIM

Sierpień

Zaprezentowany został modelowy pokój pacjenta w nowym gmachu głównym. Pokój ma ponad 16 metrów kwadratowych powierzchni. Jest dwuosobowy i ma własną łazienkę – takie będą wszystkie sale chorych na Bielanach. Modelowy pokój jest w pełni wyposażony. Na wzór tego pomieszczenia wykończone zostaną wszystkie sale chorych w budynku głównym.

Wrzesień

Do szpitala dostarczono nowy sprzęt, który będzie służył Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu. Są to między innymi kardiomonitory, analizatory, w pełni zautomatyzowane łóżka, w tym także łóżko bariatryczne – dla chorych ważących nawet powyżej 250 kilogramów, defibrylatory, respiratory, bronchoskop, aparaty do EKG i stoły operacyjne.

Cały czas rosła nowa siedziba oddziałów psychiatrycznych, a w części administracyjnej i gmachu głównym prowadzono prace wykończeniowe.

Październik

Położono już płytki i drewniane okładziny ścienne w budynku administracyjnym. Roboty wykończeniowe prowadzono także w gmachu głównym: malowano ściany, kładziono płytki, montowano ościeżnice.

Budynek administracyjny. Fot Sky Drone Studio dla KPIM

Listopad

Budimex zdemontował starą bramę wjazdową i zadaszenie nad nią. Odbyły się ostatnie w tym roku wycieczki po budowie szpitala. W sumie w dniach otwartych w 2018 roku wzięło udział około 830 osób.

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci. Młodzi artyści mieli stworzyć prace przedstawiające nowoczesny szpital.

Grudzień

Finalizowane są kolejne przetargi na sprzęt do nowej lecznicy. Stan surowy osiągnął budynek psychiatryczny. Instalacje kładzione są w obiekcie dla oddziałów zakaźnych, a prace wykończeniowe prowadzone w skrzydle administracyjnym i gmachu głównym.

Budynek szpitala psychiatrycznego. Fot Sky Drone Studio dla KPIM