Zarządzający Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym chcą maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie będą dawały nowoczesne, przestronne budynki. W powstającym kompleksie siedziby będą miały nie tylko już istniejące oddziały. W nowych obiektach ulokowane zostaną także jednostki, które dopiero powstaną. W planach jest utworzenie oddziałów: geriatrycznego i bariatrycznego.

Wszyscy wiemy, że społeczeństwo się starzeje i coraz więcej osób boryka się z problemami zdrowotnymi typowymi dla wieku podeszłego. Z tego powodu utworzenie oddziału, który byłby przeznaczony dla starszych pacjentów, jest bardzo potrzebne. Najczęściej takimi chorymi zajmują się interniści, ale optymalnym wyjściem jest, aby całość leczenia koordynował lekarz ze specjalizacją z geriatrii.

Bardzo potrzebny jest także oddział bariatryczny. W szpitalu na Bielanach w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika już od kilku lat wykonuje się operacje bariatryczne. Zabiegi takie polegają między innymi na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka u osób chorujących na otyłość III stopnia. W Polsce osób ze zbyt dużą masą ciała przybywa. Już teraz otyłych jest 30 proc. Polaków. Dla wielu z nich operacja żołądka to jedyna szansa na zrzucenie wagi i wyleczenie się z chorób, do powstania których przyczyniają się dodatkowe kilogramy.

Na razie w ramach Kliniki działa sekcja bariatryczna, utworzenie oddziału bariatrycznego umożliwiłoby zoperowanie większej liczby pacjentów.

– Takie mamy plany. Czy uda się je zrealizować zależy od wielu czynników, między innymi od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia – zaznacza Janusz Mielcarek, rzecznik lecznicy.

Przypomnijmy: budowa nowego kompleksu dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu na Bielanach będzie blisko tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.

Obecnie trwają prace przy czterech dużych budynkach. Roboty wykończeniowe prowadzone są w skrzydle administracyjnym. Bardzo zaawansowana jest budowa gmachu głównego. W obiekcie dla oddziałów zakaźnych i przychodni specjalistycznych także sporo się dzieje: między innymi kładzione są instalacje. Gotowa jest już bryła budynku psychiatrycznego, w jego wnętrzu trwają roboty murarskie.