Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii to obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Centralnego Bloku Operacyjnego najważniejsza część lecznicy. To właśnie tu leżą pacjenci w najcięższym stanie. Otoczeni najnowocześniejszym sprzętem walczą o życie.
OAiIT w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest bardzo dobrze wyposażony, rozstrzygane są przetargi na kolejne urządzenia – centralne monitorujące dla sześciu pacjentów. Problem jest mała powierzchnia oddziału. Drogi, najnowszej generacji sprzęt często trzeba przestawiać, nie ma miejsca gdzie można by go w wygodny sposób przechowywać. Często pacjenci potrzebują tak wielu urządzeń wspomagających funkcje życiowe i monitorujących ich stan, że trudno podejść do łóżka chorego.
W nowym szpitalu ma się to zmienić. Oddział znajdować się będzie w nowym budynku głównym.
Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny.