Dobiegające końca prace budowlane na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to niejedyna widoczna zmiana. Z każdym dniem pięknieje także otoczenie szpitala. Pora roku sprzyja nowym nasadzeniom, a krzewy i krzewinki posadzone jesienią przybierają atrakcyjną, wiosenną szatę. Soczysta zieleń młodej trawy miesza się z purpurą śliwy płożącej i głębokiej zieleni trzmieliny. Dobrze radzą sobie także śmiałek darniowy, kosmatka olbrzymia i inne rośliny płożące i okrywowe, które mają zapewnić estetyczny wygląd rabat na wiele lat. (FOT. KPIM)

Faliste linie nasadzeń i ukształtowanie terenu w formie wydm i skarp, na których posadzono byliny odpowiednie dla tego typu obszarów, spajają kompozycyjnie wszystkie tereny zielone. Łącznie trawniki zajmują powierzchnię ponad 9 tys. metrów kwadratowych. Prawie połowa terenów zielonych jest objęta automatycznym systemem nawadniającym.

W obszarach przeznaczonych na rekreację, między innymi na ścieżkach parkowych po zachodniej stronie kompleksu i na dziedzińcu oddziałów psychiatrycznych pojawiły się ławki i stoliki piknikowe, a na całym obszarze trwają ostatnie prace przy tablicach informacyjnych. Gotowe są także drogi, chodniki i ścieżki oraz oświetlenie zewnętrzne kompleksu szpitalnego.

Oprócz widocznego efektu działań ogrodników i budowlańców, zagospodarowanie terenu obejmuje również niewidoczne dla oka systemy, takie jak zewnętrzne podziemne sieci sanitarne i elektryczne. Te prace także zostały już wykonane, a systemy przetestowane i zgłoszone do odbioru przez inwestora. W najbliższych dniach ma nastąpić odbiór wszystkich wymienionych wyżej elementów.