Ostatni z budynków medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, nowy budynek główny oznaczony literą A, jest już gotowy. 5 maja 2022 roku nastąpi uroczyste przekazanie kluczy użytkownikowi. Powstały w ciągu 5 lat obiekt w kształcie litery H jest centralną jednostką nowego WSZ. Znajdują się w nim nie tylko najważniejsze oddziały medyczne, ale także skomplikowane zaplecze techniczne całego kompleksu szpitalnego.

Wejście główne do nowego kompleksu szpitalnego
Atrium w nowym budynku głównym

Nowy budynek główny ma 4 kondygnacje – 1 podziemną i 3 naziemne. W podziemiach znajdują się pomieszczenia techniczne oraz centralna sterylizatornia ze stacją mycia łóżek. To tam trafiać będzie sprzęt i wyposażenie wymagające dezynfekcji i sterylizacji z całego szpitala. Tam także bije teletechniczne serce jednostki –serwerownia, a w niej m.in. centralne stanowisko nadzoru BMS – inteligentnego zarządzania budynkami, szpitalne systemy informatyczne i systemy zarządzające pocztą pneumatyczną.

Hol w nowym budynku głównym i przejście do Oddziałów Psychiatrycznych (budynek F)

Na parterze budynku A znajdują się m.in. SOR, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Ortopedyczno-Urazowy oraz Oddział Chemioterapii Nowotworów wraz z Ambulatorium Chemioterapii Dziennej.

Na powierzchni pierwszego piętra rozlokowano oddziały łóżkowe, a wśród nich Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Neurochirurgii, Oddział Kliniczny Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Otolaryngologiczny Chirurgii Głowy i Szyi oraz Oddział Okulistyczny.

Oddział Okulistyczny
Pokój pacjentów

Drugie piętro zajmują Blok Operacyjny oraz Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej. Powyżej jest już tylko dach i lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wejście na sale operacyjne
Sala operacyjna

Każda z kondygnacji jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi za pomocą wind i schodów, a centralną przestrzeń budynku organizuje wewnętrzne atrium, gdzie zbiegają się wszystkie drogi łączące poszczególne obiekty szpitala.

Hol na drugim piętrze i przejście do budynku B

Budowla została tak zaprojektowana, aby spełniała najwyższe standardy leczenia pacjentów. W budynku znajduje się przeszło 120 sal chorych, każda z nich dwu lub 3 osobowa, z łazienkami osobnymi lub dzielonymi wyłącznie z sąsiednim pokojem. Wnętrza są nowoczesne i wyglądają niemal jak pokoje hotelowe. Ogromne okna, rolety i żaluzje dopełniają obrazu komfortowej przestrzeni przyjaznej dla pacjenta i wspomagającej odzyskiwanie zdrowia.

Można śmiało powiedzieć, że doskonale zaprojektowany i wyposażony obiekt jest jednym z najnowocześniejszych szpitali w kraju.

Zapraszamy do obejrzenia filmów z budowy szpitala.

Film podsumowujący:

https://youtu.be/yujryDfGv-Q – Film podsumowujący z całego okresu budowy

https://youtu.be/Fb9iCxRuSEw – Timelapse