Kolorowe płyty prześwitujące zza sosen, to nie ozdoby centrum sztuki nowoczesnej, które ktoś postanowił zbudować przy szpitalu na Bielanach, ale nowy parking lecznicy. Wielopoziomowy garaż, to część powstającego w tym miejscu nowoczesnego szpitalnego miasteczka. Pierwszy budynek, z którego mogą korzystać pacjenci, odwiedzający i personel.

Ten duży obiekt robi wrażenie, udowadnia, że nawet parking może być ładny. Ale nie wygląd budynku jest tu najważniejszy, tylko funkcjonalność. Wreszcie skończyły się kłopoty z parkowaniem przy szpitalu. Na czterech poziomach zmieszczą się 423 samochody. Są także miejsca, gdzie bezpiecznie zaparkujemy rower.

Garaż otwarty został 14 grudnia. Od tamtej pory przez większość dni zajęte jest około 2/3 dostępnych miejsc. Nie ma więc problemów ze znalezieniem wolnego stanowiska.

fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP

Do budynku prowadzą dwa osobne wjazdy: jeden na parter, drugi na wyższe poziomy. Na parterze auta zostawiają pracownicy szpitala, z wyższych poziomów korzystają między innymi pacjenci i odwiedzające ich osoby. Ochrona informuje kierowców, który wjazd powinni wybrać.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Przynajmniej do końca roku parking będzie darmowy. Opłaty zostaną wprowadzone kiedy inwestor, czyli Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, przekaże parking pod nadzór szpitala. Na razie nie wiadomo, ile bilety parkingowe będą kosztować. Szpital poinformuje o cenach z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Budowa parkingu kosztowała prawie 14 milionów złotych. Garaż postawiono z elementów prefabrykowanych, połączono je betonem i stalowymi zbrojeniami. W garażu są windy, więc każdy jego poziom jest dostępny dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Wykorzystany został dach obiektu, zainstalowano na nim kolektory słoneczne. System będzie wstępnie podgrzewał wodę na potrzeby szpitalnego miasteczka. Obecnie trwa montaż rurociągów prowadzących do tej instalacji.