Pierwsza grupa wyruszyła na plac budowy o godz. 11. Zapisanych było 18 osób, a przyszło aż 23. Kolejny spacer rozpoczął się kilka minut po godz. 12.30. Zwiedzający jak zwykle oglądali wszystkie powstające budynki z zewnątrz – najpierw nową siedzibę oddziału zakaźnego, później pawilon administracyjny. Uczestnicy wycieczki weszli na pierwsze piętro tego budynku, mogli zerknąć do pomieszczeń, w których będą szpitalne biura. W tej części obiektu są już ścianki działowe, trwa montaż instalacji i inne prace wykończeniowe. Pawilon ma zostać oddany jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej stanie się to na przełomie sierpnia i września.

Podczas spaceru można było zobaczyć także nowy budynek główny i resztki zrównanej z ziemią starej kotłowni. W miejscu, gdzie była, stanie siedziba oddziałów psychiatrycznych.

Zwiedzający pytali, gdzie dokładnie będzie się znajdowało lądowisko dla helikopterów, w jaki sposób budynki mają być ze sobą połączone, którędy poprowadzony zostanie wjazd do szpitala i co się stanie ze starym budynkiem. Zainteresował ich także generator będący zapasowym źródłem prądu dla lecznicy. To bardzo nowoczesne urządzenie. Ma reagować na każdy ubytek napięcia w sieci elektroenergetycznej i zapewnić nieprzerwane dostawy prądu kluczowym jednostkom szpitalnego miasteczka. Najmłodszą uczestniczkę wycieczki, 7-letnią Idę, poruszyła opowieść o niewybuchach znalezionych podczas budowy. Odkryto je w miejscu, gdzie obecnie rośnie siedziba oddziału zakaźnego. Saperzy usunęli około 200 pocisków różnego kalibru z okresu II wojny światowej. Dziewczynka zapytana po wycieczce, co najbardziej jej się podobało, stwierdziła krótko: bomby. Miłą niespodzianką dla Idy była pluszowa gąska, którą otrzymała od organizatorów (pozostali uczestnicy dostali apteczki pierwszej pomocy).

Dziewczynka na wycieczkę przyszła z Ryszardem Wartą, który postanowił zwiedzić szpital z kilku powodów. – Mieszkam w pobliżu, ale chciałem zobaczyć budowę z bliska, dowiedzieć się, jak to będzie wszystko wyglądało. Po drugie jesteśmy ze szpitalem związani emocjonalnie, tu urodziły się moje córki. A po trzecie, nie codziennie buduje się szpital. To historyczna chwila i chciałem brać w niej udział – mówił pan Ryszard.

Kolejne wycieczki zaplanowano w terminach: 25 marca, 8 i 22 kwietnia, 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca, ostatnia przed wakacyjną przerwą odbędzie się 1 lipca. Zwiedzanie zostanie wznowione we wrześniu.

Przypomnijmy: powstające szpitalne miasteczko zwiedzają trzy grupy. Pierwsza wchodzi na teren budowy o godz. 10, druga o godz. 12.00. a trzecia o 14.00. Na Bielanach trzeba być jednak 15 minut wcześniej. Uczestnicy muszą założyć kaski i specjalne kamizelki, wysłuchać wskazówek dotyczących zasad zwiedzania oraz podpisać stosowne dokumenty. W spacerze może wziąć udział każdy, także dzieci, ale tylko pod opieką dorosłych. Jak się przygotować? Przede wszystkim należy założyć odpowiednie obuwie, najlepiej trekkingowe z grubymi podeszwami, jeśli będzie padał deszcz, dobre będą kalosze.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Można to zrobić dzwoniąc pod nr telefonu: 56 656 21 22 od 7.30 do 15.30 lub wysyłając e-mail na adres: zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, nr telefonu, a w przypadku dzieci także wieku.

Fot. Łukasz Piecyk/UMWK-P

11.03.2018 TORUŃ. PIERWSZA GRUPA ZWIEDZAJĄCYCH WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W TORUNIU

11.03.2018 TORUŃ. PIERWSZA GRUPA ZWIEDZAJĄCYCH WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W TORUNIU

11.03.2018 TORUŃ. PIERWSZA GRUPA ZWIEDZAJĄCYCH WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W TORUNIU

11.03.2018 TORUŃ. PIERWSZA GRUPA ZWIEDZAJĄCYCH WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY W TORUNIU