Prace przy rozbudowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nie zwalniają. Bryły trzech z czterech stawianych obecnie budynków są już gotowe, a pawilon psychiatryczny pnie się szybko w górę.

W budynku głównym, który będzie miał największą powierzchnię i znajdą się w nim najważniejsze jednostki lecznicy: między innymi szpitalny oddział ratunkowy, główny blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, zakład diagnostyki obrazowej i centralna sterylizatornia, trwają prace na wszystkich kondygnacjach. W maju stawiano ścianki działowe, wylewano posadzki, kładziono płytki, montowano różne instalacje i elewację zewnętrzną. Na dachu budynku przez cały miesiąc trwały prace przy lądowisku dla helikopterów.

Prace wykończeniowe prowadzono w pawilonie administracyjnym. Budynek ten ma zostać oddany na jesieni tego roku. Trwa jego wykańczanie. Wstawiono okna i drzwi. W tym miesiącu ekipy budowlane dużo pracowały przy ścianach wewnętrznych, między innymi gruntowano je i układano na nich płytki. Montowano także instalacje grzewczą, wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną.

Na dachach tego pawilonu i gmachu głównego trwały prace przy instalacjach grzewczych i chłodniczych.

Docelową wysokość osiągnął budynek oddziału zakaźnego i poradni. Prace przeniosły się do wnętrza budynku. Z ziemi wyszła siedziba oddziałów psychiatrycznych. Część piwnic i pomieszczeń na parterze ma już stropy.

Obok tego budynku wkopany został ostatni zbiornik na deszczówkę. Na terenie całej budowy jest dziewięć takich rezerwuarów. Woda w nich zebrana, po wstępnym oczyszczeniu będzie używana do spłukiwania toalet w całym kompleksie.

Wykonawca prowadził także próby ciśnieniowe i płukanie jednego z odcinków sieci wodociągowej.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem budynków. Obecnie trwają prace przy czterech z nich. Wielopoziomowy parking już prawie pół roku służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Fot. Ł. Piecyk UMWK-P

Fot. Ł. Piecyk UMWK-P

Fot. S. Zdziebło www.tarantoga.pl/ UMWK-P

Fot. S. Zdziebło www.tarantoga.pl/ UMWK-P