Dwuosobowe pokoje z łazienką, tabletem i dostępem do internetu – tak wyglądać będą sale chorych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu po zakończeniu jego rozbudowy. W niedzielę (17 czerwca) zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym.

Zwiedzający wejdą na plac budowy i zobaczą cztery powstające obecnie pawilony. Bryły trzech budynków osiągnęły docelową wysokość, a pawilon psychiatryczny częściowo wyszedł już z ziemi. Prace wykończeniowe trwają w budynku administracyjnym. Oprowadzający pokażą uczestnikom gotowe już budynki techniczne, funkcjonujący parking wielopoziomowy oraz opowiedzą o nowoczesnych urządzeniach i rozwiązaniach zastosowanych na terenie powstającego szpitala.

Zaprojektowane budynki będą nie tylko nowoczesne w formie i wyposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny, ale także komfortowe dla pacjentów. Pokoje będą dwuosobowe, każdy z własną łazienką, tabletem i dostępem do internetu. Chorzy będą mogli w wygodnych warunkach spotkać się z odwiedzającymi ich rodzinami i przyjaciółmi. W atrium i holu wejściowym stać mają fotele i sofy. Pacjenci będą mogli skorzystać z restauracji i punktów usługowo-handlowych.

W szpitalnych pokojach łatwiej będzie utrzymać czystość dzięki ogrzewaniu sufitowemu. Kurz nie będzie się unosił do góry. To rozwiązanie poprawi także ustawność pomieszczeń. Mają bardziej przypominać pokoje hotelowe niż tradycyjne sale szpitalne. Taki efekt pozwoli osiągnąć na przykład zastosowanie we wnętrzach drewna i żywych kolorów. Przez duże okna, których parapety będą jednocześnie siedziskami, chorzy zobaczą zadbaną zieleń.

Sale będą chłodzone za pomocą promienników sufitowych. Pomieszczenia znajdujące się od strony zachodniej i południowej wyposażone zostaną w sterowane automatycznie przeciwsłoneczne rolety zewnętrzne. Niezależnie od tego w każdej sali będą także rolety wewnętrzne.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem nowych budynków. Obecnie trwają prace przy gmachu głównym z blokiem operacyjnym i oddziałami łóżkowymi oraz pawilonach administracyjnym, psychiatrycznym i zakaźnym wraz ze szpitalnymi poradniami. Wielopoziomowy parking już od prawie pół roku służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.