Kolejne wycieczki po budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach zaplanowaliśmy na najbliższą niedzielę (1 lipca). Będzie można obejrzeć między innymi zarys lądowiska dla helikopterów i szybko rosnący pawilon dla oddziałów psychiatrycznych.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym.

Uczestnicy wycieczki rozpoczną zwiedzanie od pawilonu administracyjnego, w którym zostanie też umieszczona centralna apteka szpitalna. To najbardziej zaawansowany budynek z tych, które obecnie powstają. Z zewnątrz pawilon jest już prawie gotowy, prace wykończeniowe trwają w środku. Według harmonogramu ma być oddany w październiku tego roku.

Natomiast już w styczniu 2019 roku prace zakończą się w najważniejszej części szpitalnego miasteczka, czyli nowym gmachu głównym. Będą tu nowoczesny blok operacyjny, niektóre oddziały łóżkowe, szpitalny oddział ratunkowy, zakład diagnostyki obrazowej oraz centralna sterylizatornia. Obecnie prowadzone są prace murarskie i wykończeniowe. Wylewana jest także płyta lądowiska dla helikopterów.

Prace żelbetowe trwają przy pawilonie dla oddziałów psychiatrycznych, a murarskie w budynku dla oddziału zakaźnego i poradni zakaźnych.

Trwają także ustalenia dotyczący ostatecznego przebiegu poczty pneumatycznej. Będą się na nią składały między innymi przezroczyste rury z tworzywa, którymi w specjalnych pojemnikach podróżować mają leki, dokumentacja medyczna, recepty, wyniki badań, próbki wysyłane z oddziałów do laboratorium, krew. Poczta połączy wszystkie ważne budynki szpitalnego miasteczka. Najwięcej stacji nadawczo-odbiorczych będzie w nowym budynku głównym – kilkanaście. W innych pawilonach zaplanowano ich po kilka. System ma się składać z ośmiu standardowych linii i jednej przeznaczonej tylko do transportu cytostatyków – leków stosowanych w terapiach onkologicznych. Niektóre stacje będą w pełni zautomatyzowane.

Nowoczesna poczta pneumatyczna usprawni działanie lecznicy. Personel nie będzie musiał pokonywać długich korytarzy by dostarczyć na miejsce przeznaczenia próbki do badań. Wystarczy, że pielęgniarka zapakuje je do specjalnej tuby i całość umieści w stacji nadawczo-odbiorczej. Szybkość z jaką będą przemieszczały się pojemniki uzależniona zostanie od ich zawartości. Na przykład te z próbkami krwi będą poruszać się wolniej, by płyn w odpowiednim stanie dotarł do laboratorium. Dzięki poczcie pneumatycznej personel zaoszczędzi czas, który przeznaczy na opiekę nad chorymi.

Poprzez pocztę pneumatyczną dystrybuowane będą także leki z centralnej apteki. Porcje leków dla wszystkich pacjentów będą przygotowywane w jednym miejscu, a cały proces zostanie zautomatyzowany. Taki system praktycznie wyeliminuje możliwość błędu personelu. Fachowcy uważają też, że przyniesie istotne oszczędności.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstaje siedem nowych budynków. Wielopoziomowy parking już od pół roku służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.