Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to obecnie największa i najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Trzy budynki są już gotowe, trwają prace przy czterech kolejnych.

Od dłuższego czasu roboty wykończeniowe prowadzone są w budynku administracyjnym. To najbardziej zaawansowany budynek, jeśli weźmiemy pod uwagę te, które obecnie powstają. Ma być gotowy w październiku tego roku. Z zewnątrz pawilon już prezentuje się bardzo efektownie. Od strony lasu z bryły budynku „wychodzi” asymetryczna, przeszklona część. To część dużej sali konferencyjnej. Właśnie tu będą się odbywały między innymi szkolenia i sympozja.

W czerwcu prace prowadzono przy elewacji na dachu, wyrównano teren wokół budynku. W środku pawilonu między innymi kładziono płytki, montowano ościeżnice drzwi, gruntowano i malowano ściany. Przygotowywano także podłogi do położenia wykładzin.

Dużo działo się w nowym sercu szpitala, czyli gmachu głównym, gdzie będzie nowoczesny blok operacyjny, niektóre oddziały łóżkowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Centralna Sterylizatornia. W budynku montowano płyty gipsowo-kartonowe, kładziono płytki. Gotowa jest już część elewacji zewnętrznej budynku. Na dachu odbywają się ostatnie prace żelbetowe: rozpoczęto wylewanie płyty lądowiska dla helikopterów.

Budynek ma być gotowy w styczniu 2019 roku.

Już od dłuższego czasu widoczna jest całość żelbetowej konstrukcji pawilonu dla oddziału zakaźnego i poradni. Przez ostatnie kilka tygodni prowadzone były prace murarskie przy ścianach zewnętrznych, a także roboty na dachu budynku. W czerwcu rozpoczęto także tynkowanie ścian w piwnicach.

Z zewnątrz najłatwiej zauważyć postępy robót na placu budowy nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych. Tu prowadzone są głównie prace żelbetowe. Połowa pawilonu pnie się szybko w górę i widać już, jak duży będzie ten obiekt. Prace prowadzone są przy stropach, powstaje także jedna z klatek schodowych.

Przypomnijmy: pierwszym obiektem tej ogromnej inwestycji oddanym do użytku był parking wielopoziomowy. Już od ponad pół roku służy on pacjentom i pracownikom szpitala.

Gotowe są już także dwa budynki techniczne, obecnie przechodzą one ostatnie testy i lada moment odbędą się odbiory tych obiektów.

Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny.