Marszałek Piotr Całbecki zaprasza w najbliższą niedzielę (29 lipca) do zwiedzania placu budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Będzie można między innymi zobaczyć już prawie gotowe lądowisko dla helikopterów. Podczas wycieczek zwiedzający pytają nie tylko o szczegóły techniczne inwestycji, ale także o personel lecznicy.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Ekipy budowlane do końca tego tygodnia powinny zakończyć wylewanie płyty lądowiska. By ten element nowego budynku głównego przybrał ostateczny kształt, trzeba będzie jeszcze zamontować siatkę zabezpieczającą, metalową klatkę schodową i pomalować płytę.

Ostatni żuraw stojący przy nowym gmachu głównym został już zdemontowany, prace toczą się wewnątrz obiektu. W pawilonie technicznym, który ma być oddany do użytku jesienią tego roku, trwa montaż drzwi, sufitów i wykładzin. Prace żelbetowe prowadzone są w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych. Powstają ściany, słupy i stropy we wschodnim skrzydle tego pawilonu. Natomiast w budynku oddziału zakaźnego i poradni trwa między innymi tynkowanie, lada dzień rozpocznie się montaż elewacji.

Kilkanaście dni temu „stary” szpital został przyłączony do nowych sieci elektroenergetycznych. Normalną pracę podjęły już trafostacje znajdujące się w nowych budynkach technicznych, na stałe jest także podłączone zapasowe źródło prądu dla szpitalnego miasteczka: agregat dynamiczny, który również będzie można zobaczyć podczas niedzielnej wycieczki.

Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Mimo lata, na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa nie wejdziemy na plac budowy w sandałach albo klapkach. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli otrzymają apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

    Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Nawet najnowszy i najlepiej wyposażony szpital nie może obejść się bez doświadczonego, dobrze wyszkolonego personelu. O osiągnięciach toruńskich lekarzy można sporo powiedzieć. Właściwie na każdym oddziale prowadzone są badania naukowe. Oczywiście najwięcej w jednostkach klinicznych, które mają nie tylko leczyć, ale i prowadzić badania. W toruńskim szpitalu jest osiem takich jednostek.

Znane nie tylko w regionie są osiągnięcia lekarzy z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum UMK, którą kieruje prof. dr hab. Marek Jackowski. To właśnie lekarze z tej jednostki, jako pierwsi w Polsce, zaczęli usuwać raka końcowego odcinka jelita grubego laparoskopową metodą TaTME. Jakość życia pacjentów, którym w ten sposób usunięto nowotwór, jest zdecydowanie lepsza niż operowanych metodą tradycyjną. TaTME oszczędza więcej tkanek, a po zabiegu pacjenci szybciej wracają do zdrowia. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym od marca 2015 roku zrobiono już blisko 50 takich operacji. Kilka tygodni temu zespół je wykonujący otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Lekarze z tej katedry wykonują także operacje bariatryczne. Specjalizują się w wykonywaniu rękawowej resekcji żołądka metodą laparoskopową. Ten sposób leczenia otyłości zastosowano już u kilkudziesięciu pacjentów.

Niedawno na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym i Onkologii Narządu Ruchu po raz pierwszy wszczepiono protezę kości udowej. Poddana tej operacji pacjentka już po pięciu dniach od zabiegu mogła przejść kilka metrów, wcześniej poruszała się na wózku. Inny nowatorski zabieg wykonywany na tym oddziale, to wszczepianie endoprotez wykonanych w technice druku 3D.

Badania naukowe prowadzi także działający w szpitalu Bank Mleka Kobiecego. Analizowane są właściwości mleka i prowadzone badania nad zastosowaniem nowoczesnej metody wysokich ciśnień do jego utrwalania. Nowatorskie badania nad składem kobiecego pokarmu zostały docenione na forum międzynarodowym. Praca badawcza zespołu toruńskiego BMK otrzymała pierwszą nagrodę podczas Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego w Lyonie.

    Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

    Fot. Sky Drone Studio dla KPIM