Marszałek Piotr Całbecki zaprasza na kolejny dzień otwarty na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Inwestycję, którą w najbliższą niedzielę (19 sierpnia) będzie można zobaczyć z bliska, już teraz prezentujemy na zdjęciach zrobionych z drona. Skalę rozbudowy najlepiej pokazują właśnie fotografie z lotu ptaka.

O rozmachu i zaawansowaniu inwestycji świadczą także ilości zużytego materiału. Od początku budowy do końca lipca wylano na Bielanach prawie 36 tysięcy metrów sześciennych betonu, to blisko 4,5 tysiąca pełnych betoniarek. Zużyto także 38 tysięcy ton stali. Obecnie na budowie pracuje osiem różnego rodzaju dźwigów, a na jej teren wjeżdża średnio 50 betoniarek dziennie. Przy rozbudowie pracuje 420 osób. Zaawansowanie prac ocenia się na ponad 46 proc.

Najbardziej zaawansowana jest budowa pawilonu administracyjnego w północno-zachodniej części kompleksu. Budynek ten uczestnicy wycieczki zobaczą jako pierwszy. Na parterze obiektu znajdzie się centralna apteka szpitalna, na pierwszym i drugim piętrze biura, a na ostatniej kondygnacji między innymi sala konferencyjna na 200 osób. Z zewnątrz pawilon jest już prawie gotowy, prace wykończeniowe trwają w środku i wokół budynku. W pawilonie montowane są drzwi i podwieszane sufity. Ekipy wykonawcze układają płytki. Według harmonogramu budynek ma być gotowy w październiku tego roku.

Trzy miesiące później, w styczniu 2019 rok, zakończą się prace w gmachu głównym. To trzykondygnacyjny obiekt w kształcie listery H zlokalizowany w centrum szpitalnego miasteczka. Znajdą się tu nowoczesny blok operacyjny, niektóre oddziały łóżkowe, szpitalny oddział ratunkowy, zakład diagnostyki obrazowej oraz centralna sterylizatornia. W części zachodniej budynku, gdzie prace są bardziej zaawansowanej, prowadzone są roboty wykończeniowe. Gotowa jest elewacja zewnętrzna: biała, z kolorowymi akcentami. Niedawno zakończono wylewanie płyty lądowiska dla helikopterów. Będą mogły na nim lądować śmigłowce ważące nawet 5 ton.

Równolegle idą prace koncepcyjne związane z wyposażeniem szpitalnych sal. Zapadają decyzje dotyczące elementów umeblowania oraz detali związanych z wystrojem. Jak już pisaliśmy, sale będą dwuosobowe, każda z własną łazienką. Bardziej będą przypominać pokoje hotelowe, niż tradycyjne szpitalne sale.

Po gmachu głównym, kolejnym przystankiem na trasie wycieczki będzie pawilon dla poradni i oddziałów psychiatrycznych. Przychodnie zajmą parter budynku, sale chorych przewidziano na pierwszym i drugim piętrze. Żelbetowa konstrukcja części wschodniej budynku już osiągnęła docelową wysokość i rozpoczęło się murowanie ścian. Powstają fundamenty skrzydła zachodniego.

Zwiedzający zobaczą także gotowe już budynki techniczne, kontenery z generatorem prądotwórczym oraz działający od wielu miesięcy parking wielopoziomowy. Przewodnik opowie o zapasowych źródłach ciepła, energii elektrycznej i wody, w które wyposażony jest szpital.

Na zakończenie wycieczki będzie można zerknąć na budynek poradni i oddziału zakaźnego (znajduje się od strony ulicy Osiedlowej). W pawilonie montowane są ścianki działowe i instalacje. Na parterze trwa tynkowanie. Ułożono już część elewacji zewnętrznej.

Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Mimo lata, na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa nie wejdziemy na plac budowy w sandałach ani klapkach. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM