Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach oficjalnie rozpoczęła się 5 stycznia 2017 roku. Tego dnia uroczyście wbito pierwszą łopatę. Dziś, przeszło 600 dni później, możemy zobaczyć modelowy pokój pacjenta. Postępom na budowie wspólnie z przedstawicielami mediów przyglądał się dziś (30 sierpnia)marszałek Piotr Całbecki.

– Bardzo nam zależało aby szpital był funkcjonalny – spełniał oczekiwania lekarzy i pielęgniarek tak, aby można było tutaj efektywnie leczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Ważny jest również komfort pacjentów – stąd nowoczesny design i rozwiązania w salach chorych i ogólnodostępnych przestrzeniach szpitala – mówi marszałek Piotr Całbecki – Przesądzone są już losy starego budynku szpitala, który zostanie zburzony i postawiony na nowo. Zanim to nastąpi musimy precyzyjnie przygotować harmonogram budowy nowego obiektu. Standardy obowiązujące obecnie w medycynie wymuszają na nas, aby nowy budynek był praktycznie trzy razy większy od obecnego.

Fot. KPIM

Jeszcze w ubiegłym roku na terenie lecznicy powstał wielopoziomowy garaż. Początkowo miał mieć trzy kondygnacje, ostatecznie jednak zdecydowano o budowie parkingu czteropoziomowego. Garaż działa od połowy grudnia 2017 roku. Może na nim parkować ponad 420 aut.

Gotowe są już także budynki techniczne. Znajdują się w nich między innymi: kotłownia olejowa, trafostacja, garaż dla karetek, podziemny neutralizator ścieków i miejsce gromadzenia odpadów komunalnych. Szpital został wyposażony w dodatkowe źródła wody, energii elektrycznej i ciepła. W razie awarii urządzenia są gotowe do użytku.

Obecnie trwają prace przy czterech dużych budynkach szpitalnych. Całkowicie gotowe są bryły trzech z nich. Ostatnie roboty wykończeniowe prowadzone są w skrzydle administracyjnym. To najbardziej zaawansowana część inwestycji (biorąc pod uwagę obecnie powstające obiekty). Na parterze obiektu znajdzie się centralna apteka szpitalna, na pierwszym i drugim piętrze biura, a na ostatniej kondygnacji między innymi sala konferencyjna na 200 osób. Pomieszczenia są prawie gotowe, w niektórych zamontowano już nawet drzwi, rozpoczyna się układanie wykładzin podłogowych. Uporządkowano także teren w najbliższym otoczeniu obiektu.

Fot. KPIM

Prace wykończeniowe prowadzone są również w pomieszczeniach zachodniej części gmachu głównego. Przygotowany już został modelowy pokój pacjenta. Wykonano dużą część elewacji. Wkrótce gotowa będzie płyta lądowiska dla helikopterów znajdująca się na dachu budynku. Będą mogły na niej siadać śmigłowce ważące nawet 5 ton.

Budynek główny i administracyjny mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2019 roku. Później planowane jest oddanie skrzydła dla oddziału zakaźnego i poradni, jako ostatnia będzie gotowa siedziba oddziałów psychiatrycznych. W obiekcie, gdzie znajdą się oddziały zakaźne i poradnie, otynkowane są już niektóre ściany, ułożono także część elewacji zewnętrznej. Stoi żelbetowa konstrukcja wschodniej części budynku dla oddziałów psychiatrycznych.

Fot. KPIM

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. W budynkach zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, zaplanowano między innymi: system szpitalnej poczty pneumatycznej, centralną zautomatyzowaną aptekę. Przewidziano także przestrzeń do spotkań z rodziną i restaurację. Oko będą cieszyły pokryte niską zielenią dachy. Zastosowano ekologiczne i energooszczędne rozwiązania: deszczówką spłukiwane będą toalety, na dachu parkingu zamontowano solary, budynek techniczny wyposażono w instalację fotowoltaiczną.

Koszt rozbudowy to 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na wyposażenie medyczne i niemedyczne. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Inwestycja finansowana jest między innymi z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, budżetu samorządu województwa oraz środków własnych szpitala.

Co tydzień, w każdą niedzielę (2 września) zapraszamy do zwiedzania kompleksu budowanego szpitala. Udział w zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Mimo lata, na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa nie wejdziemy na plac budowy w sandałach ani klapkach. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego