Została już podpisana umowa na dofinansowanie budowy nowego gmachu dla Hospicjum „Światło”.

Budynek powstanie w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Będzie miał dwie kondygnacje. Znajdą się w nim pokoje jedno- i dwuosobowe, w sumie będą 23 łóżka. Zaplanowano także izbę przyjęć, salę rehabilitacji, kuchnię i kaplicę. Do dyspozycji pacjentów i ich rodzin będzie również oranżeria i park otaczający budynek. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynosić 1,6 tys m. kw.

W tzw. „Prezydentówce” – zabytkowym dworze, znajdującym się nieopodal – powstanie Centrum Wsparcia Informacyjnego i Koordynacyjnego dla rodzin i opiekunów osób wymagających opieki długoterminowej. Tam rodziny nieuleczalnie chorych i niesamodzielnych seniorów uzyskają kompleksowe wsparcie. Opiekunowie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną i prawną, dowiedzą się jak pielęgnować chorego członka rodziny i obsługiwać potrzebny sprzęt medyczny.

Centrum będzie prowadzić między innymi bezpłatną wypożyczalnię sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego. Rodziny chorych będą mogły liczyć także na pomoc wolontariuszy.

W ramach projektu zakupione zostanie niezbędne wyposażenie do administracyjnej części „Prezydentówki”, planuje się także wykonanie bieżących prac konserwacyjnych.

Hospicjum dysponuje obecnie 23 łóżkami i przyjmuje aż 400 pacjentów rocznie. Gdy powstanie nowy budynek zdecydowanie poprawi się komfort pacjentów. W lepszych warunkach rodziny będą mogły pożegnać najbliższych.

Całkowita wartość projektu obejmującego budowę hospicjum, prace konserwacyjne w budynku „Prezydentówki” i zakup wyposażenia dla Centrum to ponad 10 mln zł. Przeszło 6 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, 2 mln pochodzić ma z budżetu województwa, 3 mln zł to wkład partnera, czyli Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu. Umowę w sprawie dofinansowania projektu z funduszy RPO podpisali marszałek Piotr Całbecki oraz prezes KPIM Aleksander Szczęsny.

Budynek ma stanąć do końca 2019 roku.

Trochę historii

Na początku swojego istnienia hospicjum „Światło” mieściło się w zaadaptowanym budynku przedszkola przy ul. Rejtana 6. Pierwsze wizyty pielęgniarek w domach chorych odbyły się we wrześniu 1993 roku. 7- łóżkowy oddział stacjonarny otwarto na początku stycznia 1994 r.

W 1998 r. hospicjum „przeprowadziło się” do „Prezydentówki”. Oddział powiększono wtedy o pięć łóżek. W 2011 roku hospicjum zostało przeniesione do znajdującego się na tym terenie budynku postawionego w 2001, a w dworku przeprowadzono remont. Od tamtej pory w „Prezydentówce” znajduje się administracja placówki.

Hospicjum ma filie w Brodnicy, Wąbrzeźnie, Chełmnie oraz Golubiu-Dobrzyniu. W tych miastach świadczona jest pomoc w warunkach domowych.