Tej jesieni prace na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach toczą się przede wszystkim wewnątrz stojących już gmachów. Beton leje się jeszcze w nowej siedzibie dla oddziałów psychiatrycznych.

Praca nie zwalniają we wnętrzach trzech budynków. Ostatnie, typowo wykończeniowe roboty, prowadzone są w skrzydle administracyjnym. Kończy się montaż drzwi wewnętrznych i układanie płytek. Ekipy budowlane wieszają rolety wewnętrzne i kładą wykładziny podłogowe.

Na podobnym etapie jest budowa zachodniej część gmachu głównego, gdzie jak już pisaliśmy, będą między innymi oddziały łóżkowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy, główny blok operacyjny i Centralna Sterylizatornia. W niektórych miejscach wciąż stawiane są ścianki gipsowo-kartonowe, ale na wszystkich kondygnacjach trwa także układnie płytek i malowanie oraz montaż ościeżnic. Na piętrze pierwszym i drugim zabudowywane są sufity.

We wschodniej części budynku także zaczęto już układać płytki. Tu trwają prace przy stropodachach i elewacji. Tynkowane są ściany atrium.

W październiku dużo udało się zrobić w budynku dla oddziałów zakaźnych, poradni i przychodni. Stawiano ścianki działowe w tym obiekcie, montowano okna i rolety. Ekipy budowlane prowadziły prace na dachu i przy elewacji.

Ostatnie roboty żelbetowe trwają w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych. Beton leje się w części północnej i zachodniej tego obiektu oraz w tunelu, który będzie prowadził do gmachu głównego. Przypomnijmy: wszystkie nowo powstające budynki będą ze sobą połączone, tak aby komunikacja między nimi mogła się odbywać w wygodny i szybki sposób.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu będzie tu prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.

Budynek poradni i szpitala zakaźnego. Fot. Sky Drone Studio dla KPIM