5 stycznia 2017, na terenie przeznaczonym pod rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego symbolicznie wbito pierwszą łopatę. W uroczystości wzięli udział między innymi: marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Aleksander Szczęsny, dyrektorka szpitala Sylwia Sobczak, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, prezydent miasta Michał Zaleski, ówczesny biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Andrzej Suski. Za łopaty chwycili także przedstawiciele lokalnych mediów, wykonawcy, a nawet pacjenci.

Kompleks WSZ im. L. Rydygiera w Toruniu. Fot. Sky Drone Studio

 

– Po wielu latach przygotowań wreszcie rozpoczynamy prace. (…) Jest to największy projekt inwestycyjny w obszarze służby zdrowia w naszym województwie, bardzo ważny element tak zwanego pakietu stulecia. (…) Znajdzie się tu wszystko, co w XXI wieku potrzebne jest do prowadzenia szpitala. Chcemy też, żeby była to placówka przyjazna dla pacjenta i jego rodziny – mówił dwa lata temu marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W styczniu 2017 roku na terenie budowy prowadzono prace ziemne. Wykonawca – Budimex – musiał się uporać z trudnymi warunkami gruntowymi, wszystkie wykopy trzeba było odwadniać. Inna niespodzianka czekała na ekipy budowlane w miejscu gdzie zaplanowano postawienie pawilonu dla oddziałów zakaźnych. Odkryto tam niewybuchy z czasów II wojny światowej. Mimo tych trudności obecnie, dwa lata od wbicia pierwszej łopaty, na Bielanach stoją cztery nowe, duże gmachy. W dwóch z nich prowadzone są prace wykończeniowe. Natomiast w skrzydłach dla oddziałów psychiatrycznych oraz dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych trwają między innymi roboty murarskie i instalacyjne. Tempo prac w tych obiektach jest bardzo dobre. Funkcjonujący cały czas szpital korzysta już z nowych budynków technicznych i niektórych urządzeń, takich jak nowa zapasowa kotłownia, dynamiczny UPS (zapasowe źródło prądu), trafostacje itd.

Przypomnijmy: budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.

WSZ – nowy budynek H. Fot. Sky Drone Studio