W środę plac budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego odwiedziło troje członków zespołu Aftonbladet – szwedzkiego dziennika ukazującego się w Sztokholmie.
Wolfgang Hansson, Emilia Sniegoska i towarzyszący im fotograf oglądali powstające na Bielanach szpitalne budynki. Goście zainteresowani byli sposobem finansowania inwestycji, zwłaszcza w kontekście wykorzystania funduszy unijnych i planu Junckera. Zespół był bardzo pozytywnie zaskoczony rozmachem inwestycji.
Przypomnijmy: rozbudowa szpitala na Bielanach to była pierwsza inwestycja w Polsce, która uzyskała pieniądze z budżetu europejskiego w ramach gwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Szpital jest rozbudowywany dzięki EBI, wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, budżetu samorządu województwa oraz funduszy własnych. Wartość robót budowlanych objętych kontraktem to 336 mln złotych. Wyposażenie i sprzęt medyczny dla lecznicy to dodatkowe 200 mln złotych.
Obecnie na Bielanach prace prowadzone są przy czterech dużych budynkach, wokół obiektów i przy bramie. W gmachach głównym i administracyjnym trwają prace wykończeniowe, wszelkiego typu instalacje kładzione są w siedzibie oddziałów psychiatrycznych i budynku dla poradni specjalistycznych oraz oddziałów zakaźnych.