Kamień węgielny pod nowe budynki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego poświęcił w Rzymie sam papież Franciszek.

Uroczystość wmurowania kamienia odbyła się na terenie szpitalnego miasteczka na Bielanach 11 kwietnia 2017 r. Razem z kamieniem umieszczono także tzw. kapsułę czasu. Włożono do niej m. in. akt erekcyjny, pamiątkowe papieskie różańce: od Jana Pawła II i Franciszka, prace laureatów dziecięcego konkursu plastycznego „Rozbudowa szpitala wizja małego pacjenta”, aktualne wydania regionalnych gazet.

– Nowoczesne szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo: funkcjonalność, sterylność, logiczne ciągi komunikacyjne. Z reguły mniej myśli się o tym, jak się w tym wszystkim będą czuli pacjenci. Ale nie w tym przypadku. Od początku, jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia, przyjęliśmy emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym, stresogennym środowisku – mówił podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki.

Dwa lata od wmurowania kamienia na budowie bardzo wiele się wydarzyło. Pusta przestrzeń z wykopami pod nowe budynki stała się imponującym kompleksem. Cztery duże budynki już od dawna stoją. Z daleka widoczne jest lądowisko dla helikopterów usytuowane na dachu nowego skrzydła głównego. Wrażenie robi kubatura obiektów. Zostaną one oddane jeszcze w tym roku. Prawie gotowy jest już budynek administracyjny, prace wykończeniowe trwają w nowym gmachu głównym, roboty toczą się także wewnątrz pozostałych budynków, wokół nich i przy bramie wjazdowej.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.