Prace na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. l. Rydygiera w sierpniu, pomimo upałów i sezonu urlopowego, nie zwalniają. Tak wewnątrz, jak i na zewnątrz już na pierwszy rzut oka można odnotować zmiany z każdym krokiem przybliżające kompleks do ostatecznego wyglądu.

W budynku 510, czyli nowym budynku głównym – H – odbyły się w ostatnich dniach pokazy kilku istotnych elementów: typowego punktu pielęgniarskiego oraz typowego gabinetu zabiegowego, jakie znajdą się na oddziałach szpitala, a także boksu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który zlokalizowany jest przy SOR-ze na 1 piętrze.

Punkt pielęgniarski fot. KPIM
Gabinet zabiegowy fot. KPIM
Boks Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii fot. KPIM

Zaprezentowane zostały także oznakowania poziome na bloku operacyjnym. Warto podkreślić, że punkty pielęgniarskie zostały odpowiednio dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na dachu montowana jest klatka schodowa prowadząca na lądowisko dla śmigłowców, a także platforma, która umożliwi transport niepełnosprawnego pacjenta z płyty lądowiska do windy. Do szpitala przylega także kaplica, obecnie otrzymująca już swój docelowy kształt.

Kaplica z zewnątrz w trakcie trwania prac budowlanych fot. KPIM

W obiekcie szpitala zakaźnego oraz poradni przyszpitalnych trwają procedury odbiorowe. Ze względu na ograniczenia prac związane z epidemią nieco przesunął się termin przekazania szpitala inwestorowi, ale wszystko wskazuje, że nastąpi to w ciągu najbliższego miesiąca. Przestronne, estetyczne wnętrza, a zwłaszcza przyciągający uwagę hol poradni przyszpitalnych zapewnią komfort obsługi pacjentów i złagodzą wizerunek szpitala zakaźnego, wyostrzony w ostatnich miesiącach przez epidemię.

Hall poradni przyszpitalnych fot. KPIM
Poradnie przyszpitalne fot. KPIM
Punkt pielęgniarski w szpitalu zakaźnym fot. KPIM
Gabinet zabiegowy fot. KPIM
Szpital to także skomplikowana infrastruktura fot. KPIM

W budynku szpitala psychiatrycznego trwają prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz. Jesienią także ten obiekt zostanie przekazany w ręce inwestora.

Pomieszczenia szpitala psychiatrycznego fot. KPIM

Pomiędzy budynkiem szpitala psychiatrycznego a nowym budynkiem głównym kontynuowane są prace związane z łącznikiem na poziomie pierwszego piętra: gotowa jest stalowa konstrukcja, elementy dachu i podłóg. Jest to ostatni duży element konstrukcyjny, który zapewni możliwość bezpośredniego przejścia dla personelu, a także transport pacjentów szpitala psychiatrycznego do Zakładu Diagnostyki Obrazowej lub na Oddział Intensywnej Terapii bez konieczności opuszczania budynku.

Łącznik między budynkiem głównym H a szpitalem psychiatrycznym fot. KPIM

Barw nabiera także otoczenie szpitala – nasadzenia krzewów i drzewek, wytyczanie ścieżek i alejek parkowych zapewnią pacjentom i odwiedzającym chwilę wytchnienia. Trwa także budowa muru gabionowego, który nie tylko poprawi estetykę otoczenia, ale także zapewni sąsiadującym ze szpitalem posesjom izolację od szumu parkingu.

Wytyczanie alejek parkowych fot. KPIM
Ścieżki przy szpitalu psychiatrycznym fot. KPIM

Ostatnie prace trwają także przy naziemnym parkingu od strony ulicy Osiedlowej, gdzie docelowo zaparkuje 112 pojazdów.

Prace przy parkingu od ulicy Osiedlowej fot. KPIM