Luty przyniósł dwa znaczące wydarzenia na terenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Od początku miesiąca trwają odbiory inwestorskie w budynku 540 – obiekcie szpitala psychiatrycznego. W aptece szpitalnej natomiast 12 lutego przeprowadzono pokaz możliwości funkcjonalnych robota aptecznego.

fot. KPIM

Szpital psychiatryczny wzniesiony był jako ostatni z budynków medycznych nowego kompleksu szpitalnego przy ul. św. Józefa 53-59. Charakterystyczny kształt, złożony z trzech skrzydeł, tworzy otwartą z jednej strony przestrzeń z pięknym spiralnie ukształtowanym terenem zielonym. Wraz ze sprzyjającą pogodą pojawiają się tam elementy małej architektury, które zapewnią pacjentom miejsce odpoczynku i relaksu. Obok zachodniego skrzydła zaprojektowano także miniboisko do koszykówki, pozwalające zażyć nieco ruchu na świeżym powietrzu. Wewnątrz budynku pacjenci będą mogli skorzystać z sal gimnastycznych. Przygotowanie miejsc rekreacyjnych, sportowych i rehabilitacyjnych stało się niezbywalnym elementem nowoczesnej lecznicy psychiatrycznej, zgodnie z założeniem, że aktywność fizyczna jest jednym z bardzo istotnych elementów w terapii stanów depresyjnych i lękowych.

Fot. KPIM

W czterokondygnacyjnym obiekcie szpitala na poziomie piwnicy zaprojektowano szatnie personelu medycznego oraz pomieszczenia techniczne; na parterze – izbę przyjęć oraz Oddział Kliniczny Dzieci i Młodzieży i Oddział Kliniczny Psychiatrii Wieku Podeszłego, a także część administracyjną i kaplicę. Na pierwszym piętrze znajdą się Oddział Psychiatryczny Żeński i Oddział Psychiatryczny Męski, a na drugim piętrze – Kliniczny Oddział Psychiatryczny, odcinek męski i odcinek żeński. Łącznie w budynku ma znaleźć się miejsce dla 196 pacjentów. Na każdym oddziale przewidziane są pokoje dwu lub trzyłóżkowe (na oddziale dziecięcym dodatkowo łóżko rezerwowe dla rodzica), pokoje obserwacyjne, separatki, punkty pielęgniarskie z pokojem przygotowania pielęgniarskiego, pokoje personelu i węzły sanitarne dla personelu, gabinety diagnostyczno-zabiegowe oraz pomieszczenia socjalne, jadalnie, sale pobytu dziennego, sale terapeutyczno-rehabilitacyjne i pomieszczenia pomocnicze.

Fot. KPIM

Specyfika szpitala wymagała także zastosowania rozwiązań takich jak okna z szybami wewnętrznymi z bezpiecznego szkła i bez możliwości otwarcia ich przez pacjentów czy otwierane na zewnątrz drzwi. Drzwi wejściowe na oddziały są zabezpieczone tak, aby uniemożliwić niekontrolowane opuszczenie oddziału przez pacjenta. W separatkach natomiast przewidziano drzwi odporne na uszkodzenia, gładkie i jasne ściany, podłogi wyłożone wykładziną odporną na zniszczenia. Ta cecha charakteryzuje także wyposażenie sanitarne i oświetlenie. W separatkach i salach gimnastycznych zamontowano monitoring.

Fot. KPIM

Sukcesem zakończyła się także prezentacja możliwości funkcjonalnych robota aptecznego, przeprowadzona 12 lutego w obecności przedstawicieli inwestora. Obecnie robot znajduje się w fazie testów wykonawcy. Przeprowadzane są także próby z udziałem użytkownika.