Kolejny dzień otwarty na budowie szpitalnego miasteczka na Bielanach zaplanowaliśmy w najbliższą niedzielę (10 czerwca). Zainteresowani rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będą mieli okazję przyjrzeć się powstającym budynkom i zapytać o szczegóły inwestycji.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Przypominamy, że na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Od 10 czerwca obowiązują nowe godziny zwiedzania, pierwsza grupa wchodzi na teren budowy o godz. 9.30, druga o 11, ostatnia o 12.30. Na Bielanach trzeba być jednak 15 minut wcześniej.

Zwiedzający zobaczą między innymi cztery powstające obecnie pawilony, ukończone już budynki techniczne oraz funkcjonujący parking wielopoziomowy. Oprowadzający opowiedzą też o nowoczesnych urządzeniach i rozwiązaniach zastosowanych na terenie powstającego szpitala. Na wszystkich uczestników czekają upominki, m. in. apteczki samochodowe. Tradycyjnie też zrobimy pamiątkowe zdjęcia, z których powstanie wielkoformatowa grafika, która będzie prezentowana na terenie nowego szpitala.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem nowych budynków. Wykonano już 41,5 proc. robót. Bryły trzech z czterech stawianych obecnie budynków osiągnęły docelową wysokość, a pawilon psychiatryczny pnie się szybko w górę.

W budynku głównym, gdzie znajdą się najważniejsze jednostki lecznicy, między innymi: szpitalny oddział ratunkowy, główny blok operacyjny oraz niektóre oddziały łóżkowe trwają prace na wszystkich kondygnacjach. Stawiane są ścianki działowe, wylewane posadzki, montowane instalacje i elewacja zewnętrzna. Rozpoczęto wylewanie płyty lądowiska dla helikopterów.

Prace wykończeniowe trwają w pawilonie administracyjnym. Budynek ma zostać oddany do użytku jesienią tego roku. Docelową wysokość osiągnęła siedziba oddziału zakaźnego i roboty toczą się głównie wewnątrz budynku. Z ziemi wyszedł pawilon dla oddziałów psychiatrycznych. Część piwnic i pomieszczeń na parterze ma już stropy.

W gotowych budynkach technicznych, gdzie znajdują się między innymi kotłownia olejowa, trafostacja, garaż dla karetek, podziemny neutralizator ścieków i miejsce gromadzenia odpadów komunalnych, odbiory prowadzą Sanepid, straż pożarna i PINB.

Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.