W najbliższą niedzielę (25 listopada) po raz ostatni w tym roku będzie okazja zobaczyć z bliska rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Na budowę zwiedzający wrócą wiosną, jak tylko pogoda pozwoli na wznowienie wycieczek.

Architekci, studenci, przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dzieci i mieszkańcy Torunia oraz okolic zwiedzali w tym roku budowę lecznicy na Bielanach. W sumie inwestycję obejrzało z bliska blisko 800 osób, niektórzy nawet kilka razy. Ostatnia okazja, by jeszcze w tym sezonie popatrzeć na nowe szpitalne gmachy, będzie w najbliższą niedzielę.

Uczestnicy dni otwartych nie tylko słuchają i oglądają, ale także pytają, najczęściej o rzeczy podstawowe: kiedy gmachy będą gotowe i jaki jest koszt inwestycji. Specjalistów od budownictwa i nieruchomości interesują szczegółowe rozwiązania techniczne zastosowane na budowie, na przykład te związane z ekologią. Przypomnijmy: na Bielanach będą instalacje solarna i fotowoltaiczna, toalety spłukiwane deszczówką, oświetlenie typu LED. Dzieci dopytają o maszyny budowlane. Ci, którzy budowę oglądają po raz kolejny, są pod wrażeniem tempa, w jakim „urosły” gmachy. Pozytywne opinie o nowym kompleksie można usłyszeć od osób wizytujących inwestycję, na przykład z ramienia Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który udzielił kredytu na rozbudowę i przebudowę szpitala. Kilka dni temu minęło dwa lata od momentu, gdy podpisano umowę kredytową.

Zwiedzający nie tylko oglądają powstające obiekty, na koniec otrzymują stosowne upominki – apteczki samochodowe. Dzieciom wręczane są pluszaki. Wszyscy pozują do pamiątkowych zdjęć, z których powstanie wielkoformatowa grafika. Ozdobi ona nowy szpital.

Udział w ostatnim niedzielnym zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Tradycyjnie przewidziano upominki dla dorosłych i dzieci.

Zwiedzający jak zwykle najpierw zobaczą skrzydło administracyjne, w którym trwają prace wykończeniowe. Następnie zatrzymają się przy nowym gmachu głównym. Część tego budynku także jest już wykańczana. Dalej przejdą wokół nowej siedziby oddziałów psychiatrycznych (tu trwają między innymi roboty murarskie). Kolejne przystanki zaplanowano przy budynkach technicznych oraz parkingu wielopoziomowym (te obiekty są już gotowe). Ostatni postój będzie miał miejsce obok skrzydła dla oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych, gdzie montowane są instalacje, elewacja i stolarka okienna.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu będzie tu prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.