Budynek administracyjny, skrzydła dla oddziałów psychiatrycznych i zakaźnych, gmach główny – wszystkie te obiekty złożą się na jeden wielki organizm.

Jak już pisaliśmy, powstające w ramach rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego gmachy są na różnych etapach budowy. Prace wykończeniowe kontynuowane są w skrzydle administracyjnym i części gmachu głównego. W nowej siedzibie oddziałów zakaźnych i poradni specjalistycznych kładzione są instalacje i prowadzone roboty przy ściankach działowych, w budynku dla oddziałów psychiatrycznych trwa murowanie ścian. Każdy z tych dużych obiektów powstaje jako oddzielny gmach, ale docelowo będą funkcjonować razem, jak jeden wielki organizm. Połączone zostaną na kilka sposobów. Wszystkie „spięte” będą centralnym ciągiem komunikacyjną tzw. „ulicą szpitalną”. W budynku głównym będzie to trzykondygnacyjne atrium z holem nowego wejścia głównego. Prace przy łącznikach między obiektami są cały czas prowadzone. Naziemnym ciągiem będą poruszali się pacjenci, osoby ich odwiedzające i personel. Przewidziano także połączenie podziemne. Tunel przeznaczony będzie tylko dla personelu. Oczywiście na zewnątrz, między wszystkimi budynkami, poprowadzone zostaną chodniki.

Poszczególne kondygnacje będą łączyć ze sobą windy osobowe i łóżkowe.

Ze wszystkich części nowo budowanego szpitala musi być dobra komunikacja z sercem lecznicy, czyli centralnym blokiem operacyjnym. Jest on położony w pobliżu lądowiska dla helikopterów, by chorzy przewożeni drogą lotniczą, w jak najkrótszym czasie, specjalną windą, mogli być przetransportowani na blok.

Przypomnijmy: budowa nowego kompleksu dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu na Bielanach będzie blisko tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.